28 اردیبهشت 1402

آیا با افزایش توده ی عضلانی، متابولیسم در حال استراحت افزایش پیدا می‌کند؟ چه مقدار افزایش یا کاهش دارد؟

آیا با افزایش توده ی عضلانی، متابولیسم در حال استراحت افزایش پیدا می‌کند؟ چه مقدار افزایش یا کاهش دارد؟
سلام خدمت شما می خواستم بدونم با انجام تمرینات با وزنه و بدست آوردن عضله تا چه میزان میتونم متابولیسمم را افزایش دهم؟

پاسخ مربی سایت :
1

بله افزایش پیدا می‌کند، اما نه به ‌قدری که قبلاً تصور می‌شد طبق مطالعه‌ای با افزایش ۲.۵ کیلوگرم توده ­ی عضلانی افراد 75 کالری متابولیسم خود را افزایش دادند یعنی 15 کالری به ازای هر کیلوگرم عضله

این تحقیق که بر روی مردان و زنان فعال بدون سابقه تمرینی با سنین ۱۸-۳۵ سال انجام شد یک برنامه­ی تمرین با وزنه به مدت ۹ ماه انجام دادند. در این مدت آنها به ‌طور میانگین ۲.۵ کیلوگرم عضله بدست آوردند.

بعد ‌از اتمام 9 ماه آنها به ‌طور میانگین 2.5 کیلوگرم عضله بدست آوردند و به طور میانگین متابولیسم آن‌ها ۷5 کالری افزایش پیدا کرد، یعنی ۴ درصد بیشتر از سطوح پایه ی قبلی خود.

این مطالعه دقیقاً چیزی که می‌دانستیم را تأیید می‌کند که  با افزایش توده­ی عضلانی، متابولیسم درحال استراحت شما افزایش پیدا خواهد کرد، همچنین این تحقیق با تحقیقات دیگر در این زمینه سازگار است و آن‌ها را تأیید می‌کند.

همانطور ‌که قبلاً نیز گفتیم چیزی که در افراد بعد از کاهش وزن مشاهده می‌شود وقتی افراد وزن کم می‌کنند و عضله نیز از دست می‌دهند، متابولیسم در حال استراحت آن نیز کاهش می‌یابد و از طرفی وقتی فرد طی رژیم توده­ی عضلانی خود را حفظ می‌کند متابولیسم او کاهش پیدا نمی‌کند.

پس به ‌عنوان یک توصیه‌ی نهایی اگر قصد رژیم کاهش وزن دارید حتماً تمام سعیتان این باشد که عضلاتتان را حفظ کنید در این هدف، پروتئین بالا و تمرین با وزنه به‌ شدت به شما کمک خواهد کرد فراموش نکنید حتی اگر وزن زیاد کم کنید ولی عمده کاهش وزن از عضلاتتان باشد این کاهش وزن ارزش چندانی ندارد و اتفاقاً کاملاً مستعد برگشت وزن هستید.

 

منبع:PMID/25693431

   

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند