28 اردیبهشت 1402

آیا قرارگیری در آب سرد (بلافاصله بعد از تمرین) برای رشد عضلات مفید است؟

 آیا قرارگیری در آب سرد (بلافاصله بعد از تمرین) برای رشد عضلات مفید است؟
سلام وقت بخیر من تو ایستاگرام چند کلیپ از افراد مشهور دیدم که میگفتن بعد از تمرین برای ریکاوری بهتر بری داخل آب سرد، آیا اینکار برای رشد عضلات مفید است؟

پاسخ مربی سایت :
0

خیر، ۲ مطالعه نشان دادند که رشد عضلات با قرارگیری در آب سرد کاهش پیدا می‌کند

مطالعه اول: در این تحقیق که بر روی مردان فعال انجام شد، تمرین بدنسازی پایین تنه ۲ بار در هفته انجام دادند و بعد درحالی‌که به دو گروه تقسیم شدند:

 یک گروه، بعد از تمرین دوچرخه با شدت کم انجام دادند

گروه دیگر، ۵ دقیقه بعد از تمرین به مدت ۱۰ دقیقه به داخل وان آب سرد، دمای ۱۰ درجه رفتند.

پس ‌از اتمام ۱۲ هفته و نتیجه‌گیری، هر ۲ گروه عضله به دست آوردند اما گروهی که در آب سرد قرار گرفته بود به‌ طور قابل‌ توجهی عضله کمتری به دست آورده بود. پژوهشگران این تحقیق بیان کردند اگر هدف رشد عضلانی حداکثری است از قرارگیری در آب سرد بعد از تمرین باید اجتناب کرد.

مطالعه دوم: این تحقیق نیز بر روی مردان فعال و بدون سابقه تمرینی انجام شد. آن‌ها به مدت ۷ هفته ۳ جلسه در هفته تمرین کل بدن انجام دادند. به دو گروه تقسیم شدند:

 یک گروه، بعد از تمرین ریکاوری غیرفعال انجام داد

 گروه دیگر، در وان آب سرد با دمای ۱۰ درجه به مدت ۵ دقیقه قرار گرفتند.

بعد از اتمام تحقیق، نتایج نشان داد هر دو گروه توده­ی عضلانی به دست آوردند بدون تفاوت قابل ‌توجهی اما گروه آب سرد، رشد تارهای عضلانی نوع 2 آن کم‌تر شده بود.

هر دوی این تحقیقات به دلیل رخ دادن این موضوع نیز پرداختند، هر دوی این مطالعات گزارش کردند که سیگنال دهی آنابولیک (آنابولیک به ‌معنای رشد دهنده عضلات است) که به وسیله­ی تمرین با وزنه انجام می‌شود و باعث رشد عضلات می‌شوند با قرارگیری در آب سرد تا حدودی سرکوب می‌شوند.

به ‌عنوان نتیجه‌گیری، اگر هدف شما به حداکثر رساندن رشد عضلات است قرارگیری در آب سرد برای شما مفید نیست.

با این ‌وجود آب سرد فواید دیگری نیز دارد مثل ریکاوری که موضوع دیگری است، پس قبل ‌از انجام هر اقدامی ببینید هدف شما از انجام این کار چیست.

 

منابع: PMID/26174323, PMID/31513450

   

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند