27 فروردین 1402

آیا محدود کردن زمان خوردن غذا می‌تواند باعث لاغری شود؟

آیا محدود کردن زمان خوردن غذا می‌تواند باعث لاغری شود؟
سلام اگر زمان غذا خوردن رو محدود کنیم میتونه رو لاغری اثر گذار باشه ؟

پاسخ مربی سایت :
0

بله، میتواند بسیار کمک کننده باشد اما همچنان به شرطی که شما در کسری کالری قرار بگیرید.

قبل از هر چیزی بیایید تا در مورد «کسری کالری» و «کالری نگهداری» یک توضیح مختصر بدهیم:

کالری نگهداری: میزان کالری که اگر شما آن میزان دریافت کنید نه وزن کم میکنید نه اضافه

کالری منفی یا کسری کالری: میزان کالری که کمتر از کالری نگهداری است و در طی آن شما شروع به از دست دادن وزن (چربی) میکنید.

نکتهای که بسیار مهم است، تحت هر شرایطی با هر رژیم غذایی اگر شما در کسری کالری نباشید چربی از دست نخواهید داد (جز در موارد خاص) پس محدود کردن زمان غذا خوردن نیز به صورت معجزه عمل نمیکند چون فرصت  شما را برای خوردن غذا کاهش میدهد شما کالری کمتری مصرف میکنید و درنتیجه چربی از دست میدهید. فرض کنید تو طول روز ۲ ساعت میتوانید غذا بخورید بقیه ساعات حق مصرف غذا ندارید به احتمال خیلی زیادی نمیتوانید اندازه کافی غذا بخورید و چون کالری کمتری دریافت میکنید لاغر میشوید ولی اگر در همان ۲ ساعت ۱ کیلو شیرینی بخورید باز وزن اضافه میکنید ولی طبیعتا اینکه بتوانید در اون بازی ی کوتاه ی کیلو شیرینی بخورید بعید است ولی اگر شدنی باشد، فرقی نمیکند و شما وزن اضافه می کنید.

در تحقیقی صحبتهای گفته شده تأیید شد، در این مطالعه که روی مردان و زنان با سابقه تمرینی که کمی اضافه وزن داشتند انجام شد، آنها را به دو گروه تقسیم کرد:

گروه اول: به این گروه گفته شد هر غذایی در هر تایمی که میخواهند مصرف کنند اما باید ۵۰۰ کالری کمتر از کالری نگهداری مصرف کنند (حالت کسری کالری)

گروه دوم: به این گروه نیز گفته شد هر غذایی میخواهند مصرف کنند اما بین ساعت ۸ شب تا ظهر فردا نمیتوانند غذایی مصرف کنند (توجه کنید به این گروه گفته نشد که چه مقدار کالری مصرف کند)

پروتئین هر دو گروه یکسان بود در پایان مطالعه و نتیجهگیری، دیده شد که هر دو گروه به یک میزان (۳%) چربی از دست دادند.

نکته ­ی خیلی جالب این تحقیق این بود که گروه دوم (زمان محدود) آگاهانه کالری خود را کاهش نداد آنها فقط با محدود کردن زمان خوردن غذا در شرایطی قرار گرفتن که ناخودآگاه کالری کمتری مصرف کردند و لاغر شدند.

شما هم میتوانید با محدود کردن زمان غذا خوردن به طور ناخودآگاه کالری دریافتی را کاهش دهید (مثلاً از ساعت ۸ یا ۹ شب تا ۱۱ یا ۱۲ فردا، غذا مصرف نکنید. اما توجه کنید که اگر در طول روز و مصرف غذاهای پر کالری و… بیشتر از حالت عادی بپردازید نه تنها وزن از دست نمیدهید بلکه وزن هم اضافه میکنید. پس برای نتیجهگیری بهتر سعی کنید همان غذاهای همیشگی را مصرف کنید و تنها زمان غذا خوردن را محدود کنید.

 منبع: (PMID/31105044)

   

 

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند