29 اردیبهشت 1402

آیا مکمل ال کارنتین عملکرد ورزش‌های هوازی و استقامتی مانند فوتبال و دویدن را بهبود می‌بخشد؟

آیا مکمل ال کارنتین عملکرد ورزش‌های هوازی و استقامتی مانند فوتبال و دویدن را بهبود می‌بخشد؟
سلام و شبتون بخیر من دنبال یک مکمل موثر برای ورزشم هستم مخواستم بدونم ال کارنیتین برای ورزش های استقامتی موثره؟

پاسخ مربی سایت :
0

مکمل الکارنتین در ورزش‌های استقامتی (توجه کنید نه بدنسازی) می‌تواند عملکرد را از راه‌های مختلف بهبود بخشد.

دو منبع سوخت مهم در ورزش‌های استقامتی وجود دارد: 1-چربی‌ها 2-ذخایر گلیکوژن (کربوهیدرات ذخیره ‌شده در بدن) که هر چه شدت ورزش بیشتر می‌شود اهمیت گلیکوژن نیز بیشتر خواهد شد. با این‌ وجود چربی یک منبع سوخت مهم در طول تمرینات استقامتی است. برای اینکه چربی­ها بسوزند تا انرژی تولید شود (اکسیداسیون چربی) ، اسیدهای چرب باید به میتوکندری (منبع تولید نیروی سلول) منتقل شوند. کارنتین به اسیدهای چرب کمک می‌کند تا وارد میتوکندری شوند بنابراین مکمل الکارنتین احتمالاً اکسیداسیون یا سوختن چربی ها را افزایش می‌دهد (از لحاظ تئوری)

کارنتین همچنین می‌تواند تجمع برخی متابولیت­ها که بعد از ورزش شدید ایجاد می‌شوند جلوگیری کند به ‌عنوان مثال استیل کوا یک متابولیت است و ممکن است با کاهش آن توسط ال­کارنتین تولید انرژی افزایش پیدا کند و از طریق افزایش انرژی، عملکرد ورزشی را بیشتر کند (از لحاظ تئوری)

اما باید ببینیم تحقیقات عملی این تئوری را تأیید می‌کند و عملکرد با مکمل ال کارنتین بهبود می‌یابد؟ در یک پژوهش، تأثیر بلند مدت مکمل ال­کارنتین بر متابولیسم و عملکرد تمرینات استقامتی در شدت­های مختلف را بررسی کرد. در این تحقیق افراد به ۲ گروه تقسیم شدند :

یک گروه روزانه ۲ گرم ال­کارنتین دریافت می‌کرد و

گروه دیگر دارونما دریافت کرد

  همزمان هر دو گروه کربوهیدرات نیز دریافت می‌کردند چراکه کربوهیدرات سطح انسولین را بالا می‌برد و انسولین جذب ­کارنتین در عضلات را بهبود می‌بخشد.

شرکت‌کنندگان با، ۳۰ دقیقه تمرین با شدت کم (۵۰ درصد توان هوازی) : ۳۰ دقیقه تمرین با شدت بالا (۸۰% توان هوازی) و ۳۰ دقیقه تمرین همه‌ جانبه، مورد ارزیابی قرار گرفتند (یکبار قبل ‌از شروع تحقیق بار دیگر بعد از ۳ ماه و بار دیگر بعد از ۶ ماه)

در طول ورزش با شدت کم از آنجا ‌که چربی‌ها به‌ عنوان سوخت مهم در نظر گرفته می‌شوند، مکمل ال­کارنتین توانست اکسیداسیون چربی را افزایش دهد و گلیکوژن عضلات را حفظ کند.

در طول ورزش شدت بالا، ال­کارنتین از ایجاد متابولیت­ها جلوگیری می‌کند که باعث می‌شود از کربوهیدرات‌های بیشتری به‌ عنوان سوخت استفاده شود و انرژی بیشتری در اختیار عضلات قرار گیرد.

نهایتاً باید بگوییم کارنتین باعث بازده بالاتر در طول تحقیق شد.

نکته­ ی مهم دیگر این است که ال­کارنتین بعد از ۳ ماه، ال­کارنتین عضلات، متابولیسم و عملکرد را به ‌خوبی افزایش نداد بنابراین مصرف طولانی ‌مدت آن برای مشاهده‌ عملکرد ضروری است.

به ‌عنوان نتیجه نهایی، مصرف مکمل ال­کارنتین در تمرینات با شدت کم ذخایر گلیکوژن را کمتر مصرف می‌کند و منجر می‌شود تا طی تمرینات با شدت بالاتر گلیکوژن بیشتری در دسترس باشد همچنین در بلند مدت می‌تواند عملکرد استاقامتی ( نه قدرتی مثل بدن‌سازی) را بهبود بخشد.

منابع: PMID/21224234/PMID/27126459/

   

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند