17 فروردین 1402

آیا کراتین مزیت چربی سوزی هم دارد؟

آیا کراتین مزیت چربی سوزی هم دارد؟
سلام یه سوال داشتم میخواستم بدونم آیا کراتین خاصیت چربی سوزی دارد ؟ واگر دارد تا چه حد در چربی سوزی اثر دارد ؟

پاسخ مربی سایت :
1

با سلام بله، درمورد این سؤال یک متاآنالیز وجود دارد (متاآنالیزها مطالعاتی هستند که با جمع‌آوری تعداد زیادی تحقیق در یک زمینه خاص و بررسی آن‌ها نهایتاً به یک جمع‌بندی می‌رسند) البته، استناد به این متاآنالیز نمیتوان به‌ طور کامل به این سوال پاسخ داد چرا که اولاً این متاآنالیز بر روی افراد بالای ۵۰ سال انجام و نتیجه‌گیری شده و دوماً با تمرین مقاومتی همراه شده ‌است.

با در نظر گرفتن محدودیت‌های گفته ‌شده، این متاآنالیز بیان می‌کند که مصرف کراتین به‌ همراه تمرین مقاومتی مثل بدنسازی می‌تواند به ‌طور میانگین ۰.۵ کیلوگرم یا ۰.۵ درصد وزن بدنتان چربی سوزی داشته باشد. اما توجه کنید که نباید کراتین را به چشم چربی سوزی ببینید اگر شما بالای ۵۰ سال سن دارید باید تصور کنید مصرف کراتین علاوه‌ بر ساختن عضله و افزایش قدرت (که در این موارد بی‌نظیر است) می‌تواند خواص چربی سوزی نیز داشته باشد.

وقتی بر مزیت‌های بی‌نظیر کراتین و همچنین تقریباً بدون ضرر بودن آن نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم این مکمل به نسبت سایر مکمل‌ها هم به ‌شدت ارزان است هم فوق‌العاده مؤثر است.                                                                                                                                                                                                                       

 منبع: (PMID/33467377/)

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند