27 اردیبهشت 1402

آیا مکمل کافئین (قهوه) باعث افزایش چربی سوزی و مصرف کالری حین ورزش می‌شود؟

آیا مکمل کافئین (قهوه) باعث افزایش چربی سوزی و مصرف کالری حین ورزش می‌شود؟
سلام خدمت متخصصین فیت و تن خیلی واسم سواله که آیا با کافئین می توان کالری بیشتری سوازاند و لاغر تر شد ولی متاسفانه جواب دقیق و علمی پیدا نمیکنم، می خواستم نظر شما رو بدونم

پاسخ مربی سایت :
0

بله، تحقیقاتی وجود دارد که این موضوع را بررسی کرده و نشان داده‌اند که بدن با مصرف کافئین به ‌طور میانگین ۱ کالری در دقیقه بیشتر از حالت عادی می‌سوزاند.

اما این میزان کالری، عددی نیست که بتوانید به‌ عنوان یک متغیر چشمگیر به آن نگاه کنید با توجه به اینکه اولاً دوز مصرف کافئین بسیار بالا بود ۱۰-۳ میلی‌گرم بر کیلوگرم با میانگین ۶ میلی‌گرم بر کیلوگرم کافئین یعنی اگر شما ۸۰ کیلو وزن داشته باشید به ‌طور میانگین باید ۴۸۰ میلی‌گرم کافئین دریافت کنید و یا اگر ۶۰ کیلوگرم وزن داشته باشید باید ۳۶۰ میلی‌گرم کافئین دریافت کنید اگر قصدتان دریافت این میزان کافئین از طریق مکمل باشد باید ۲ تا ۳ قرص ۲۰۰ میلی گرمی حدوداً مصرف کنید ولی اگر قصدتان دریافت کافئین از قهوه باشد و فرض کنیم هر شات قهوه ۵۰ میلی گرم کافئین دارد حدوداً ۶-۱۰ شات باید مصرف کنید.

نکته دیگر این است که با این میزان کالری سوزانده شده­­ی بیشتر نمی‌توان وزن کم کرد فرض کنید اگر شما ۶۰ دقیقه ورزش کنید و این میزان کافئین دریافت کنید ۶۰ کالری بیشتر می‌سوزانید که مقدار چشمگیری نیست.

بیایید یکی از تحقیقاتی که در منابع به آن اشاره می‌کنیم را بررسی کنیم، در یک تحقیق افراد به دو گروه تقسیم شدند و به فعالیت هوازی پرداختند یک گروه ۵ میلی گرم بر کیلوگرم کافئین دریافت کرد و گروه دیگر کافئین دریافت نکرد پس ‌از ۹۰ دقیقه تمرین هوازی گروه کافئین ۶۵ کالری بیشتر سوزان (۶۸۵ در مقابل ۷۵۰ کالری)

اما در درسته که گفتیم این میزان کالری سوزانده شده حین تمرین با کافئین چشمگیر نیست. ولی کافئین مقدار کالری سوزانده شده و بعد تمرین را هم کمی زیاد می‌کند که این نیز کالری سوخته ‌شده دیگری است. و همچنین کافئین باعث می‌شود بیشتر سوخت استفاده ‌شده در حین تمرین بیشتر از چربی‌ها تأمین شود نه کربوهیدرات‌ها.

اگر با جمع‌بندی همه­ی موارد قصد توصیه‌ای در این مورد داشته باشیم: باید بگوییم برای لاغری و چربی سوزی نباید به کافئین متکی باشید شما باید تغذیه و ورزشتان را به حد ایده‌آل برسانید اگر به این هدف رسیدید حال کافئین نیز می‌تواند سوزاندن کالری کمی بیشتر این مسیر را هموارتر کند.

منبع:PMID/1425653/, PMID/7485480/, PMID /24149684/, PMID /25123196

   

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند