برنامه تمرینی بدنسازی
14 مرداد 1402

شراگ دستگاه

شراگ دستگاه
 • عضله هدف
 • نام لاتین

  LEVER SHRUG

 • سطح تجربه مبتدی
 • عضله دوم درگیر عضله گوشه ای
 • اجرای حرکت با : دستگاه
 • نوع انجام کشیدن

نگاه کلی به حرکت شراگ دستگاه

 

حرکت شراگ دستگاه یک تمرین عالی برای کسانی است که به دنبال ساخت عضلات ذوزنقه خود هستند. شراگ دستگاه بسیار سنگین، تمرین محبوب بسیاری از ورزشکاران حرفه ای است که از این حرکت برای ساختن ذوزنقه(قسمت بالایی این عضله همون کول ها میشود) بزرگتر استفاده می کنند. شراگ دستگاه را می توان در برنامه شانه ، تمرینات پشت ، تمرینات بالاتنه یا تمرینات تمام بدن گنجاند .

 

نحوه اجرای حرکت شراگ شراگ دستگاه

 

 1.          وزنه ی مناسب را بر روی اهرم دستگاه قرار دهید، توجه کنید وزنه ی شما باید بگونه ای باشد که در تکرار آخر ست شما را کاملا به چالش بکشد.
 2.           طوری بایستید که پشت شما به دستگاه باشد و میله های دستگاه کاملا در کنار شما قرار داشته باشند.
 3.          میله ها را بگیرید و سپس شانه های خود را به سمت بالا و عقب ببرید. آرنج را خم نکنید و دست ها را با حرکت شانه های خود نچرخانید. حرکت فقط از بالا بردن شانه ها به سمت گردن ایجاد می شود.
 4.           قبل از اینکه به آرامی و کنترل شده به موقعیت شروع بازگردید، در قسمت بالایی حرکت یک ثانیه مکث کنید.

 

اشتباهات رایج حرکت شراگ دستگاه

 

 •        از خم کردن دست ها در طول حرکت از آرنج خودداری کنید. حرکت در طول بالا بردن شانه فقط باید شامل کشیدن شانه ها به عقب و بالا باشد. دست های شما باید همیشه رو به پایین باشد و مستقیم به عقب حرکت کنند.
 •          علاوه بر این، در تمام طول حرکت، دست های خود را صاف و عمود بر زمین نگه دارید. این وضعیت بین بازوها و شانه ها به تمرکز روی عضلات میانی گردن کمک می کند.

 

 فواید حرکت شراگ شراگ شراگ دستگاه

توجه کنید بیان برخی فواید به این معنی نیست که بقیه حرکات این فواید را ندارند یا اینکه این حرکت لزوما بهترین حرکت ممکن است.

 

 •  شراگ دستگاه ، یک حرکت تک مفصله است که عضلات ذوزنقه بالایی و به دلیل موقعیت بدن برخلاف انواع دیگر شراگ، قسمت میانی و پایینی را نیز تا حد زیادی در گیر میکند و توسعه می دهد. تقویت عضلات ذوزنقه ای به تثبیت گردن و کمر و همچنین کاهش تنش در عضلات گردن و شانه کمک می کند. اگر به دنبال تقویت قدرت عضلات شانه، گردن یا قسمت بالایی پشت خود هستید یا می خواهید حالت بدنی خود را بهبود ببخشید، می توانید شراگ دستگاه را به برنامه تمرینی خود اضافه کنید.
 • بسیاری از حرکاتی که روی یک گروه عضلانی کار می کنند ممکن است شبیه به هم به نظر برسند، اما آنها بر روی قسمت های مختلف عضلات تمرکز می کنند زیرا در زوایای مختلف قرار دارند. اگر به طور خاص می‌خواهید عضله بهتری بسازید، به خاطر داشته باشید که تمرین‌هایی که بر جنبه‌های مختلف تمرکز دارند را در برنامه ی خود بگنجانید

 

 

چه عضلاتی در حرکت LEVER SHRUG فعالیت میکند؟

 

هدف اصلی: عضله ی ذوزنقه

عضلات کمکی یا سینرژیست: عضله گوشه ای(Levator Scapulae) ،

تثبیت کننده دینامیکی: عضله راست کننده ستون فقرات

 

 

 

 

شراگ دستگاه