27 اردیبهشت 1402

آیا انجام همزمان هوازی و بدنسازی باعث عضله سوزی می شود؟

آیا انجام همزمان هوازی و بدنسازی باعث عضله سوزی می شود؟
سلام برخی از مربی ها میگن که نباید هوازی را به صورت همزمان با تمرینات بدنسازی انجام داد، آیا این موضوع درسته؟

پاسخ مربی سایت :
1

خیر، جواب به این سوال نیاز به مقاله‌ای طولانی دارد (که قبلا در مقاله ای جداگانه بررسی کرده‌ایم) اما مجموعه‌ای از تحقیقات موجود نشان می‌دهند که تمرینات هوازی و مقاومتی برای عضله‌سازی تداخلی ندارد.

به تمرینات همزمان هوازی و مقاومتی، تمرینات «کنکارنت» می‌گویند. برخی تحقیقات گذشته نشان داده‌اند که تمرینات کنکارنت ،یعنی هوازی و مقاومتی همزمان، باعث کاهش قدرت یا به ‌نحوی دیگر رشد حداکثری قدرت را مختل می‌کند (توجه کنید که برخلاف تصور رایج قدرت و رشد عضلانی دو موضوع متفاوت هستند درسته که افزایش عضله باعث افزایش قدرت می‌شود اما قدرت به دلایل دیگر و مکانیزم‌های پیچیده­ی دیگری نیز افزایش پیدا می‌کند به طور در مثال شما می‌توانید در وزنی با عضلات ثابتی باشید ولی قدرت پرسه سینه از 100 کیلو به 11۰ کیلو برسد) که برخی‌ها این کاهش رشد قدرت را به رشد عضلانی نیز نسبت داده‌اند. که درست نیست.

شواهد و تحقیقاتی که نشان می‌دهند تمرینات هوازی و قدرتی برای رشد عضلانی تداخل دارند بسیار ضعیف هستند.

تمام آزمایشات علمی که به بررسی رشد عضلات با تمرینات هوازی و قدرتی پرداخته‌اند تعداد زیادی دارند اما اگر بخواهیم تنها آزمایشاتی را مدنظر قرار بدهیم که برای اندازه‌گیری رشد عضلات از MRI استفاده کرده‌اند (چراکه MRI استاندارد طلایی برای اندازه‌گیری میزان رشد عضلات است و جواب مطمئنی به ما می دهد) به ۶ عدد می‌رسد و از آنجا که بقیه تحقیقات از دستگاه MRI استفاده نکرده‌اند ممکن است دچار خطا شده باشند و برای همین آنها را مدنظر قرار نمی‌دهیم.

در ادامه به بررسی هر ۶ مطالعه که اثر رشد عضلانی با تمرینات همزمان هوازی + مقاومتی را بررسی کرده ‌است می‌پردازیم:

۱-۱ مطالعه گزارش کرده‌ است که تمرینات هوازی با مقاومتی در رشد عضلانی تداخل پیدا کرده‌ است.

۲- 2مطالعه گزارش کرده ‌است که تمرینات همزمان هوازی و مقاومتی رشد عضلانی را افزایش داده است.

۳-۳ مطالعه نیز گزارش کردند هیچ تفاوتی در رشد عضلانی وقتی تمرینات هوازی به مقاومتی اضافه شد نسبت ‌به حالتی که فقط تمرین مقاومتی انجام دادن وجود نداشت.

اولاً که توجه کنید ما تنها از تحقیقاتی استفاده کردیم که از دستگاه پیشرفته MRI برای میزان رشد عضلانی استفاده کرده بودند تا نتایج بررسی دقیق‌تر باشد، دوماً در بین این ۶ مطالعه همچنان نقاط ضعف یا محدودیت‌هایی وجود دارد که نتیجه‌گیری قطعی و نهایی را سخت و غیر قطعی می‌کند یکی از این محدودیت‌ها این است که در هیچکدام از این ۶ مطالعه از افراد با سابقه تمرینی استفاده نشده چرا که براساس سابقه تمرین نتایج بین افراد مبتدی و پیشرفته می‌تواند متفاوت باشد؛ یعنی امکانش وجود دارد که تمرین هوازی و مقاومتی در افرادی که توده عضلانی بالایی دارند، رشد عضلات را کاهش دهد؟ بله امکانش هست

پس برای‌ اینکه نتایج معتبرتر باشد افراد را به دو گروه تقسیم می‌کنیم:

1-    اگر در سطح مبتدی یا متوسط هستید، لازم نیست نگران باشید که با تمرینات همزمان قدرتی و هوازی رشد عضلاتتان کاهش پیدا کند.

2-    اگر در سطح پیشرفته هستید تا انجام تحقیقات مورد نظر، بهتر است در انجام همزمان تمرینات هوازی و قدرتی بخصوص در هوازی­های شدید کمی احتیاط کنید.

البته ما بررسی کاملتری در این موضوع داریم که میتوانید به مقاله مورد نظر مراجعه کنید.

 

منبع:PMID/21833484/,PMID/23104700/PMID/22706947/,PMID/12627304/,PMID/23044732/,PMID/26694501/

   

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند