29 اردیبهشت 1402

آیا هوازی ناشتا باعث کاهش وزن بیشتر می‌شود؟

 آیا هوازی ناشتا باعث کاهش وزن بیشتر می‌شود؟
وقت بخیر و خسته نباشید من قصد لاغری سریع دارم، خیلی ها بهم توصیه کردن که هوازی با معده ی خالی انجام بدم، آیا این هوازی ناشتا باعث لاغری بیشتر میشود؟

پاسخ مربی سایت :
0

خیر طبق مطالعات زیادی تمرینات هوازی ناشتا باعث لاغری بیشتر و چربی سوزی بیشتر در بازه‌ی بلند مدت نمی‌شود و این یک افسانه است که خیلی از افراد هوازی ناشتا را یک کلید طلایی برای از دست دادن چربی می شناسند.

 

چرا هوازی ناشتا باعث کاهش وزن بیشتر نمی شود؟

 

 از آنجا که تمرینات هوازی ناشتا، باعث می‌شود که چربی بیشتری سوخته شود(به عنوان انرژی حین فعالیت) برخی تصور می‌کنند که هوازی ناشتا باعث لاغری بیشتر می‌شود؛ اما «تعادل چربی بدن» که معنایش اختلاف بین ذخیره­ ی چربی و سوزاندن چربی در بلند مدت است با میزان اندکی چربی سوخته ‌شده­ی حین تمرین تغییری نمی‌کند وقتی کل کالری که درطول روز دریافت می‌کنید در دو حالت برابر باشد.

 

 بیایید برای درک بهتر، با اعداد این موضوع را توضیح دهیم فرض کنید شما ۱۰۰ واحد چربی دارید و به‌ طور هفتگی ۱۰ واحد چربی ذخیره می‌کنید و ۶ واحد چربی می‌سوزانید پس تعادل چربی بدن شما ۴ واحد بیشتر می‌شود و به ۱۰۴ میرسد که یعنی شما چاق تر شده اید; حال اگر شما با هوازی ناشتا به مقدار یک دهم واحد چربی بیشتری حین آن ساعات تمرین مصرف کنید تعادل چربی شما تغییر چندانی نمی‌کند.

 

بدن ما دائما در چرخه های چربی سوزی و ذخیره ی چربی قرار دارد، زمانی ما کاهش چربی و کاهش وزن خواهیم داشت که مقدار بیشتری از ذخیره ی چربی، چربی از دست بدهیم، حال یک بازه ی یک هفته ای را فرض کنید که 148 ساعت است، اگر شما هر روز یک ساعت، هوازی ناشتا داشته باشید، در مجموع هفت ساعت میشود که در این هفت ساعت فقط مقدار کمی بیشتر از هوازی غیر ناشتا چربی میسوزانید؛ که این مقدار کوچک تاثیری بر کاهش چربی شما ندارد.

 

البته امیدوارم اشتباه نکنید، معنای گفته ی ما این نیست که کلا ورزش هوازی تاثیر بر کاهش وزن وچربی شما ندارد، حرف ما این است هوازی ناشتا تاثیر بیشتری از هوازی غیر ناشتا ندارد.

 

 

تحقیقات علمی در مورد تاثیر هوازی ناشتا بر کاهش وزن و لاغری

 

استدلال هایی که تا الان کردیم بدون تحقیقات علمی که به طور مستقیم آن ها را آزمایش کند ارزشی ندارد، پس باید برای به نتیجه قطعی رسیدن تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده را نیز بررسی کرد.

 

در تحقیقی که محققان بر روی زنان انجام دادند به بررسی تغییرات چربی بدن با تمرین هوازی ناشتا و هوازی غیر ناشتا پرداختند، بعد از اتمام آزمایش هر دو گروه به یک میزان چربی از دست دادند و عضله نگه داشتند.

 

یک متاآنالیز (متاآنالیزها تحقیقاتی هستند که محققان به بررسی چندین تحقیق در مورد یک موضوع خاص می‌پردازند و نهایتاً به یک نتیجه‌گیری می‌رسند و اغلب از اعتبار بسیار بالایی برخوردارند) که ۵ تحقیق در این زمینه را بررسی کرد هیچ مزیتی را برای هوازی ناشتا در چربی سوزی پیدا نکردند، آنها می‌گویند:(نقل مستقیم با کمی تغییر )

 

 «بررسی ما از تعداد کمی از مطالعات (۵ عدد) استفاده از هوازی‌ یا ورزش ناشتا برای کاهش وزن و تغییرات مثبت ترکیب بدن (افزودن عضله، کاهش چربی) تأیید نمی‌کند همچنین یافته‌های ما نشان می‌دهد این عمل هیچ ضرری هم بر ترکیب بدن ندارد»

 

علاوه ‌بر این مطالعات مستقیم یک متاآنالیز بزرگ که به بررسی ۳۵ مطالعه می‌پردازد اثرات ساعت تمرین بر سلامتی کاهش چربی، افزایش عضله، بیو مارکرهای قلبی و… بررسی می‌کند آن‌ها به نتیجه می‌رسند که به ‌نظر نمی‌رسد که فعالیت بدنی انجام ‌شده در هر یک از ساعات روز برتری خاصی بر روی سلامتی داشته باشد.

 

نتیجه گیری نهایی:

آیا هوازی ناشتا فایده ای دارد؟

 

بنابراین شواهد نشان می‌دهد، هوازی ناشتا هیچ برتری برای کاهش وزن و کاهش چربی ندارد اما همچنان اگر مایلید می‌توانید هوازی ناشتا انجام دهید و این به خودتان بستگی دارد ولی فراموش نکنید تعادل چربی در بلند مدت مهم است نه اندکی چربی سوزی بیشتر حین ورزش ناشتا

 

 

 

منبع: به دلیل رعایت نشدن حق کپی رایت منابع گذاشته نمی شود، اما تمام مطالب گفته شده بر اساس تحقیقات معتبر و علمی است که فیت و تنی های علاقه مند میتونند درخواست کنند و برایشان تحقیقات را ارسال میکنیم.

 

 

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند