برنامه تمرینی بدنسازی
12 مهر 1402

پول داون دست صاف سیمکش کراس اور (زیر بغل، لت)

پول داون دست صاف سیمکش کراس اور (زیر بغل، لت)
 • عضله هدف
 • نام لاتین

  Full Range Of Motion Lat Pulldown

 • سطح تجربه مبتدی
 • عضله دوم درگیر گرد بزرگ
 • اجرای حرکت با : دستگاه
 • نوع انجام کشیدن

نگاه کلی حرکت پول داون دست صاف سیمکش کراس اور (زیر بغل، لت)

 

حرکات مبتنی بر پول داون یکی از محبوب ترین و کلاسیک ترین تمرینات بدنسازی است  که تقریبا پایه های یک برنامه ی تمرینی پشت را تشکیل میدهند،  با وجود اینکه مطالعات کمتری به نسبت حرکات دیگر مانند پرس سینه یا اسکات، بر روی پول داون انجام شده؛ اما همچنان تحقیقات زیادی نشان میدهند این حرکت برای رشد و توسعه بسیاری از عضلات پشت و بازوها بسیار اثر بخش است( منابع :Lusk et al., 2010; Synder & Leech, 2009; Sperandei et al., 2009; Signorile, Zink, & Szwed, 2002).)

عضلات پشت بخش بزرگی از عضلات بدن ما را تشکیل میدهند که از قسمت ها و گروه های عضلانی مختلفی تشکیل شده است و وظایف مختلفی دارند و برخلاف سایر گروه های عضلانی هم برای آقایان اهمیت دارد و هم برای خانم ها، به عنوان مثال شما کمتر خانمی را میبینید که مایل باشد عضلات جلو بازوی توسعه یافته ای داشته باشد در حالی که این عضله برای آقایان با وجود کوچک بودن یکی از زیباترین و مهمترین عضلات شناخته میشود یا برعکس شما کمتر آقایی را میبینید که مایل باشد عضلات سرینی(باسن) توسعه یافته ای داشته باشد در حالی که برای خانم ها میتواند تنها هدف تمرین کردن رشد این عضلات باشد؛ اما عضلات پشت هم برای خانم هاو هم برای آقایان به شدت جذاب است و باعث میشود شکلی v به آنها بدهد و همچنین کمر را باریک تر نشان دهد.

علاوه بر این موارد شما در زندگی روزمره کمتر فعالیتی را بدن درگیری عضلات پشت انجام میدهید یعنی اگر وزنه ای بلند میکنید، اگر چیزی را میکشید یا اگر چیزی را حمل میکنید و... این عضلات درگیر هستند که معنایش این است توسعه ی این عضلات در زندگی روزمره نیز به شما کمک خواهد کرد که یک زندگی آسان تر و بدون درد و آسیب داشته باشید.

حرکت پول داون انواع مختلفی دارد که با ابزار های مختلف مانند دستگاهها، سیم کش، کش مقاومتی قابل اجراست و هر کدام مزیت های خاص خود را دارد و میتوان قسمت های مختلف عضلات پشت را هدف قرار دهد.

اگر میخواهید با تمام این حرکات با توضیحات آشنا شوید، ما در فیت و تن همه ی آنها را آماده کرده ایم.

 

همانطور که گفتیم حرکات پول داون تنوعات بسیاری دارد که هر کدام در شرایط مختلف میتواند کمک کننده و موثر باشند و ویزگی های خاص خودشان را دارند به عنوان مثال در مورد حرکت پول داون دست صاف سیمکش کراس اور (زیر بغل، لت)  قبل از هر چیزی باید گفت این حرکت لت یا زیر بغل را هدف قرار میدهد و برخلاف پول داون ها با حرکت آرنج عضلات دیگر پشت مانند لوزی را فعال نمیکند و یا خیلی کمتر فعال میکند.

این حرکت را میتوان یک حرکت تک مفصله در نظر گرفت که عضله ی زیر بغل را هدف قرار میدهد، اگر مقاله ی حرکات تک مفصله ی ما را مطالعه کرده باشید میدانید که برای به حداثر رساندن رشد عضلات در کنار حرکات چند مفصله، حرکات تک مفصله نیز ضروری است، پس پول داون های دست صاف میتواند بخشی از برنامه ی تمرینی زیر بغل را تشکیل دهد.

اجرای جداگانه ی هر سمت که با گیره ی تک دست انجام میشود علاوه بر اینکه در افرادی که ناتقارنی عضله دارند میتواند کمک کننده باشد باعث افزایش دامنه ی حرکتی میشود که طبق تحقیقات میتواند رشد عضلات را افزایش دهد.

همچنین اجرای کراس اور باعث میشود هنگام بالا رفتن دست ها تا جای ممکن بالا روند عضلات زیر بغل به خوبی کشیده شوند که این نیز به دامنه ی حرکتی بیشتر کمک خواهد کرد.

از طرفی هم با اجرای تک دست میتوانید به راحتی با تغییر  زاویه ی دست با بدن کمی عضلات دیگر مانند دلتوئید خلفی را درگیر کنید( با باز تر کردن دست)

نهایتا تجربه نشان داده است علی رغم عدم تاثیر مستقیم خیلی زیاد تنوع و تغییرات کوچک بر رشد عضلات(طبق تحقیقات) ، تنوع در اجرای حرکات مشابه میتواند خستگی ذهنی را در افراد از بین ببرد و انگیزه ی بیشتری برای اجرای تمرین به آنها میدهد و این حرکت نیز یک تنوع در حرکات پول داون دست صاف است. 

 

نحوه اجرای حرکت پول داون دست صاف سیمکش کراس اور (زیر بغل، لت)

 

علاوه بر گیف آموزش برای اینکه کامل درک کنید چگونه حرکت اجرا میشود توضیحات زیر میتواند به شما مرحله به مرحله کمک کند:

 

 1. قرقره ی سیمکش را به بالای سر ببرید.
 2. دستگیره ی تکی را به دستگاه سیم کش متصل کنید
 3. دستگیره ها را به صورت مخالف بگیرید و در وسط دستگاه بایستید
 4.  سر و گردن در وضعیت خنثی و مستقیم به جلو باشد
 5. عضلات شکم را  منقبض کنید
 6. شانه ها را از پشت عقب بدهید( سعی کنید عضله ی لت یا زیر بغل را حس کنید)
 7. همانطور که صاف ایستاده اید با بیرون دادن نفس دست ها را بدون خم کردن آرنج عقب بیاورید
 8. دست ها که تقریبا به کنار بدن رسید یک ثانیه مکث کنید
 9. دست را به آرامی به حالت اول برگردانید
 10. همین روند را تا انتهای ست تکرار کنید و سپس دست دیگر را تمرین دهید 

  

نکات حرکت پول داون دست صاف سیمکش کراس اور (زیر بغل، لت)

 

 1. هر چه دست ها را باز تر کنید تا زاویه ی بدن و دست بیشتر شود حرکت به سمت درگیری دلتوئید ها و عضله لوزی و گرد کوچک میرود و  لت یا زیر بغل کمتر تحت تنش قرار میگیرد برای درگیری بیشتر زیر بغل ها سعی کنید حهت  و فاصله ی آرنج را به سمت بدن نگه دارید.
 2. خم کردن بدن میتواند درگیری برخی عضلات را کاهش دهد و همچنین کمی دامنه ی حرکتی را بیشتر کند.
 3. در حین اجرای حرکت از گرد کردن کمر خودداری کنید پشت خود را صاف نگه دارید و برای پایداری عضلات شکم را منقبض کنید.
 4. همزمان که کمر خود را در حالت خنثی نگه داشته اید تیفه های شانه را از پشت جمع کنید، برای درک بهتر فرض کنید میخواهید با جمع کردن شانه ها از پشت سینه را جلو بدهید
 5. سر و گردن خود را در وضعیت خنثی نگه دارید و به مستقیم خود نگاه کنید تا حالت ستون فقرات را به خوبی حفظ کنید.
 6. از عضلات پشت برای حرکت دادن وزنه استفاده کنید، به جلو خم نشوید و از عقب و جلو رفتن برای اجرای حرکت استفاده نکنید.
 7. حرکت را با دامنه ی کامل اجرا کنید یعنی موقع بالا رفتن دست را صاف کنید و موقع پایین آمدن تا روی سینه بیایید تا عضلات کاملا منقبض شوند.
 8. وزنه را سعی کنید حتما مناسب با سطحتان انتخاب کنید قبل از اینکه به سراغ وزنه های سنگین بروید ابتدا با وزنه های سبک تر و تعداد بیشتر تکنیک را خوب یاد بگیرید.
 9. وزنه را طوری انتخاب کنید که  تکرار آخر هر ست کاملا چالش برانگیز باشد یا اگر با وزنه های سبک تمرین میکنید سعی کنید کمی تکرار بیشتری انجام دهید تا بتوانید محرک کافی برای رشد را ایجاد کنید.
 10. برای ایجاد تنش کافی برای رشد عضلات، بین هر ست به خوبی استراحت کنید و از پشت سر هم زدن ست ها بپرهیزید
 11. قسمت بالا رفتن را به طور کنترل شده انجام دهید و هرگز به صورت انفجاری وزنه را رها نکنید اگر رشد حداکثری عضلات را میخواهید باید هر دو مسیر بالا و پایین آمدن را با کنترل و استفاده از عضلات هدف اجرا کنید.
 12. در قسمت انتهایی حرکت(در پایین) یک ثانیه مکث کنید و عضلات را کامل منقبض کنید سپس به به حالت اول برگردید.
 13. تکنیک تنفس را رعایت کنید، هنگام بالا رفتن عمل دم را انجام دهید و هنگام عقب آمدن بازدم کنید.
 14. سعی کنید حین اجرای حرکت با تمرکز بر عضله ی هدف یک ارتباط خوب ذهن و عضله ایجاد کنید همچنین میتوانید بر روی تکنیک انجام حرکتی یعنی بالا رفتن و پایین آمدن تمرکز کنید که میتواند بسیار موثر باشد.

 

چه عضلاتی در حرکت  Full Range Of Motion Lat Pulldown فعالیت می کند؟

 

 • هدف اصلی: لت یا زیر بغل

 

 • عضلات کمکی یا سینرژیست: عضله ی گرد بزرگ(Teres Major) عضله لوزی یا رومبوئید(Rhomboids)، عضله ی بالا برنده ی  کتف (Levator Scapula)، سر بلند عضله ی سه سر یا پشت بازو، دلتوئید خلفی یا سرشانه پشتی، عضله سینه ای بزرگ بخش جناغی
 • عضلات تثبیتت کننده پویا: عضله ی سه سر یا پشت بازو، عضله سینه ای بزرگ بخش ترقوه ای، عضله ی راست شکمی، عضله مورب شکمی، خم کننده های مچ دست(ساعد)

 

عضلات درگیر در حرکت پول داون دست صاف سیمکش کراس اور (زیر بغل، لت)

پول داون دست صاف سیمکش کراس اور (زیر بغل، لت)