24 فروردین 1402

آیا با افزایش سن، برای رشد عضلانی ماکزیمم، باید پروتئین بیشتری مصرف کرد؟

آیا با افزایش سن، برای رشد عضلانی ماکزیمم، باید پروتئین بیشتری مصرف کرد؟
سلام من تو این دو سه سال اخیر حس میکنم دیگه بدنم مثل قبل رشد نمیکنه میخواستم بدونم با افزایش سن باید پروتئین بیشتری جذب کنم ؟

پاسخ مربی سایت :
0

بله با بالا رفتن سن، مقاومت آنابولیک پیدا میکنند(کاهش حساسیت به تمرین مقاومتی و میزان سنتز یا ساخت پروتئین عضلات که باعث رشد عضلات میشود را مقاومت آنابولیک میگویند (و مطالعات و تحقیقات علمی نشان میدهد که مصرف پروتئین بالاتر در سالمندان این  »مقاومت آنابولیک» را کاهش میدهد.

وقتی جوان هستیم، بدن ما به سادگی و به خوبی به تمرینات مقاومتی »با وزنه« پاسخ میدهد و عضلات رشد میکنند؛ اما معنایش این نیست که افراد مسن به برنامه تمرینی با وزنه پاسخ نخواهند داد و رشد نمیکنند بلکه پاسخ میدهند و رشد هم میکنند اما این رشد بهاندازه 20 ‌سالگی قوی نیست.

بعد از تمرین مقاومتی، سنتز یا ساخت پروتئین در عضلات افزایش پیدا میکند که یعنی عضلات در حال رشد هستند (همان پاسخ آنابولیک) این اتفاق هم در جوانان و هم افراد مسن میافتد ولی متأسفانه پاسخ آنابولیک تا حدودی با افزایش سن کاهش پیدا میکند.

پیری به طور طبیعی با از دست دادن عضله همراه است و این از دست رفتن عضلات می تواند پیامد بدی برای فرد داشته باشد، اما تمرین مقاومتی(بدنسازی) و دریافت پروتئین بالا یعنی  ۱.۶ تا ۲.۲ گرم بر کیلوگرم، نه تنها از این از دست رفتن عضلات جلوگیری می کند بلکه روند آن را هم برعکس می کند یعنی شما عضله ی زیادی نیز خواهید ساخت و این  یک خبر عالی است.

توصیه ی مصرف پروتئین بین  ۱.۶ تا ۲.۲ گرم بر کیلوگرم یک توصیه ی کلی برای همه ی اقشار است  که شامل پیر و جوان، با سابقه ی تمرین و مبتدی و...می شود اما اگر بخواهیم توصیه ای دقیق تر برای افراد مسن داشته باشیم مصرف حد بالای آن یعنی ۲.۲ گرم بر کیلوگرم در روز است; به عنوان مثال اگر شما ۷۰ کیلوگرم هستید باید روزانه حدودا گرم پروتئین دریافت کنید.

به عنوان جمله ی نهایی باید بگوییم افراد مسنی که زندگی سالم را در پیش گرفتند مانند عادات سالم، تمرینات با وزنه و کمی هوازی، ایجاد توده ی عضلانی کافی و...نه تنها ده سال جوان تر نشان می دهند بلکه در زندگی روزمره ی خود بسیار کاراتر و بدون مشکل تر هستند

منابع: PMID/19001042, 23438221, 22313809

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند