17 فروردین 1402

آیا تعداد وعده‌های بیشتر در طول روز باعث می‌شود سرعت متابولیسم افزایش پیدا کند؟

آیا تعداد وعده‌های بیشتر در طول روز باعث می‌شود سرعت متابولیسم افزایش پیدا کند؟
سلام می خواستم بدونم آیا تعداد وعده‌های بیشتر در طول روز باعث می‌شود سرعت متابولیسم افزایش پیدا کند؟

پاسخ مربی سایت :
0

 خیر، وقتی کالری دریافتی شما یکسان باشد هیچ فرقی بین وعده‌های کمتر مثلاً ۲ یا ۳ وعده با وعده‌های بیشتر مثلاً ۶ یا ۷ وعده وجود ندارد.منبع، پاسخ به این سؤال از ۹ تحقیق و بررسی است که پاسخ این سؤال را بررسی کرده‌ است.

نکته‌ ای که باید دقت کنید این است که مقدار کالری دریافتی باید برابر باشد. برای درک بهتر موضوع بیاید یک مثال را بررسی کنیم:
فرض کنید قرار است ۲۸۰۰ کالری درطول روز دریافت کنید. شما می‌توانید این میزان کالری را در۷ وعده با ۴۰۰ کالری دریافت کنید، یا ۲ وعده با ۱۴۰۰ کالری و یا ۴ وعده با ۷۰۰ کالری. تحقیقات نشان داده است که بین این ۳ حالت هیچ تفاوتی در سرعت متابولیسم وجود ندارد.

نکته ی دیگری که وجود دارد این است، درست است که تعداد وعده‌های بیشتر برتری بر تعداد وعده‌های کمتر از لحاظ سرعت متابولیسم ندارد اما هیچ تحقیقی هم وجود ندارد که بگوید تعداد وعده‌های بیشتر بدتر است یعنی چه ؟ یعنی اینکه اگر ترجیح می‌دهید وعده‌های بزرگ و تعداد کمتر مصرف کنید، این کار را بکنید یا اگر ترجیح می‌دهید وعده‌های کوچک و تعداد بالا مصرف کنید این کار را بکنید.

برخی افراد اگر وعده‌های کوچک بخورند دائماً احساس گرسنگی دارند پس برای این افراد وعده ی بزرگ و تعداد کم مناسب تر است و برخی افراد دوست دارند وعده‌های کوچک راهرچند ساعت یکبار بخورند پس برای این افراد وعده‌های کوچک و تعداد بالا مناسب‌ تر است.

  منبع: (PMID/22719910/ , PMID/23404961

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند