20 فروردین 1402

آیا مصرف مکمل پروتئین یا مکمل کربوهیدراتی تفاوتی در نرخ متابولیسم ایجاد می‌کند؟

آیا مصرف مکمل پروتئین یا مکمل کربوهیدراتی تفاوتی در نرخ متابولیسم ایجاد می‌کند؟
سلام خدمت تیم خوبتون یه سوالی داشتم میخواستم بدونم آیا مصرف مکمل پروتئین یا مکمل کربوهیدراتی تفاوتی در نرخ متابولیسم ایجاد می‌کند؟ آیا برای تغییر سرعت متابولیسم فرقی دارد که شیک پروتئینی بخوریم یا شیک کربوهیدرات؟

پاسخ مربی سایت :
0

بله، به‌ طرز جالبی بین این دو تفاوت وجود دارد و شیک یا مکمل پروتئینی قبل ‌از تمرین باعث افزایش کالری مصرفی یا سرعت متابولیسم درحال استراحت شده که این افزایش کالری مصرفی می‌تواند در بلند مدت باعث کاهش وزن و لاغری شود.

 در مطالعه‌ای تحت عنوان «زمانبندی مصرف پروتئین، باعث افزایش میزان انرژی مصرفی ۲۴ ساعته پس ‌از تمرین می‌شود» این ‌موضوع نشان داده شد.

در این مطالعه که اثر دو شیک قبل تمرین را با هم مقایسه کرد. یکبار به افراد شیک پروتئین وی (حاوی ۱۸ گرم پروتئین، ۲ گرم کربوهیدرات، ۱.۵ گرم چربی) داد، و بار دیگر یک شیک کربوهیدراتی(۱ گرم پروتئین   میزان کالری موجود در هر دو شیک ۹۰ کالری است. پس ‌از انجام تمرین پژوهشگران مصرف غذا و فعالیت ورزشی را به ‌طور کامل کنترل کردند.

نتایج بعد از اندازه‌گیری نرخ متابولیک در حال استراحت نشان داد که شیک پروتئینی متابولیسم درحال استراحت را ۵% افزایش می‌دهد که در بلند مدت عددی بسیار قابل‌توجه و مهم است.

 با وجود اینکه نیاز است تا این تحقیق در شرایط دیگر نیز تکرار شود تا بتوان نتیجه‌گیری قطعی کرد ولی محققان به‌ خوبی و با دقت بالا تحقیق را کنترل کردند تا در نتایج اشتباهی پیش نیاید. با همه ی این ها، این مطالعه برای قطعی تر شدن نیاز به تکرار دارد.

همچنین در راستای نتایج این مطالعه باید بگوییم که مطالعات زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد پروتئین باعث کاهش چربی بیشتر می‌شود که این مطالعه بیان می‌کند دلیل کاهش چربی بیشتر می‌تواند بالا رفتن سرعت متابولیسم باشد (یکی از دلایل)

منبع:/PMID/19997003

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند