29 اردیبهشت 1402

آیا حمام آب گرم بعد از تمرینات بدنسازی بر روی رشد عضلات تأثیر دارد؟

آیا حمام آب گرم بعد از تمرینات بدنسازی بر روی رشد عضلات تأثیر دارد؟
سلام اگه بعد از تمرین دوش آب گرم بگیرم،رشد عضلات افزایش پیدا میکنه؟ ممنون

پاسخ مربی سایت :
0

خیر، مطالعه‌ای که این موضوع را بررسی کرد نشان داد دوش آب گرم یا قرار گرفتن در آب گرم برخلاف آب سرد که تأثیر منفی دارد تأثیری ندارد (نه مثبت، نه منفی)

همانطور که گفتیم، نشان ‌داده‌ شده است که دوش آب سرد یا قرارگیری در آب سرد، سنتز یا ساخت پروتئین عضلات را کاهش می‌دهد (به طور کلی سنتز پروتئین فرایندی است که طی آن عضلات رشد می کند) ، بنابراین برخی فرض می‌کنند که پس ‌از قرارگیری در آب گرم شاید بتواند، سنتز پروتئین عضلانی را افزایش دهد.

این مطالعه‌ که بر روی مردان سالم انجام شد آنها را تحت یک تمرین با وزنه در عضلات پا قرارداد پس از تمرین شرکت‌کنندگان یک پای خود را در آب داغ و پای دیگر را در آب نرمال قرار داده‌اند (دمای آب داغ ۴۶ درجه و دمای آب معمول ۳۰ درجه) . آن‌ها ۲۰ دقیقه پاهایشان را نگه داشتند.

نتایج نشان داد که برعکس چیزی که عموماً تصور می‌شود، با وجود اینکه آب گرم دمای عضله را افزایش داد اما این موضوع سنتز پروتئین عضلانی را افزایش نداد.

همچنین خارج از عضله سازی، این مطالعه اثر ریکاوری آب گرم را زیر سوال می‌برد و بیان می‌کند همان تأثیر اندک آن بر ریکاوری نیز احتمالاً درست نیست (حداقل در یک بازه کوتاه پس‌ از تمرین، تأثیری ندارد)

نکته­ ی بعدی این است که مطالعات و پژوهش‌های قبلی اثرات مثبتی را بر عضله سازی نشان دادند، اینکه چرا آنها اثر مثبت نشان دادند و این مطالعه خیر، می‌تواند به نوع آزمایش انجام‌ شده در پژوهش‌های قبلی مرتبط باشه زد، به ‌عنوان مثال یکی از آن‌ها که اثر مثبت بر عضلات را نشان داد که افراد اصلاً تمرین نکردند و در حالت بی تمرینی آزمایش انجام ‌شده و یا در مطالعه دیگر شدت تمرین بسیار پایین و دور از دنیای واقعی بود پس اگر هم تأثیر مثبتی بر عضله‌ها داشته باشد اولاً احتمالاً برای بی­تمرینی یا تمرین با شدت و حجم پایین است که شاید خیلی کم تأثیر داشته باشد یا احتمالاً باید زمان قرار گیری بسیار بالا باشد که نتایج مثبت آن کمی دیده شود.

منبع: PMID/32191599

   

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند