03 اردیبهشت 1402

آیا عضله سازی و چربی سوزی همزمان امکان دارد؟

 آیا عضله سازی و چربی سوزی همزمان امکان دارد؟
سلام من از چند نفر این سوال رو پرسدم ولی هر کدوم یک جواب متفاوت و دلیل متفاوتی ارائه کردند، میخواستم بدونم آیا این اتفاق رخ میدهد؟

پاسخ مربی سایت :
0

بله، مطالعات زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد، تحت شرایطی افراد عضله سازی و چربی سوزی را به‌ طور همزمان انجام داده‌اند.

اگر از دید تئوری بخواهیم به این قضیه نگاه کنیم، عضله سازی یک فرایند آندرگونیک یعنی فرآیندی که نیاز به انرژی به شکل کالری دارد. پس اگر برای عضله‌سازی کالری اضافه لازم است، و وقتی در کمبود یا کسری کالری هستید (شرایطی رژیم چربی سوزی) چگونه امکان دارد این دو همزمان رخ دهد؟

با وجود این استدلال مطالعات زیادی نشان داده است که این اتفاق رخ می‌دهد ما به چند تا از آن‌ها اشاره می‌کنیم :

1 -در یک پژوهش گزارش شده، وقتی مردان تحت رژیم کسری کالری ۴۰ درصد قرار گرفتند بعد از دو هفته ۱.۲ کیلوگرم توده عضلانی بدست آوردند.

۲- در یک مطالعه دیگر وقتی مردان و زنان ورزشکار تحت کسری کالری ۲۰ درصد قرار گرفتند حدوداً 1.2  کیلوگرم عضله بدست آوردند.

3-حتی مطالعاتی وجود دارد که افراد تحت رژیم کاهش چربی برای مسابقه­ی پژوهش پرورش اندام بودند و افزایش عضله داشتند (تعجب‌آورتر است چرا که هرچه توده عضلانی بیشتری داشته باشید و درصد چربی پایین‌تری باشید مانند یک ورزشکار پرورش اندام، تحت رژیم چربی سوزی، عضله‌ی بیشتری از دست می‌دهید)

با تمام این موارد و وجود شواهد علمی اتفاق افتادن چربی سوزی و عضله سازی به ‌طور همزمان یک حالت خاص است و همیشه رخ نمی‌دهد مثلاً برای افرادی با چربی بالا یا شروع تازه تمرینات با وزنه یا مصرف پروتئین بسیار بالا و… حالت‌هایی هستند که باعث می‌شود این پدیده رخ دهد.

به پدیده ی افزایش عضله و کاهش چربی به صورت همزمان «ریکامپ» می گویند که قبل از اتمام این پاسخ بیاید کمی درباره ش صحبت کنیم

ریکامپ چیست؟

ریکامپ "recomp" ، از دست دادن همزمان چربی و افزایش عضلات است. احتمال ریکامپ همراه با پیشرفت وضعیت تمرینی فرد و پیشرفته تر شدن او کاهش می یابد. به عبارت دیگر، ریکامپ در افراد مبتدی (یا با سابقه که مدت هاست دور از تمرین بودند) با چربی اضافی بدن به طور چشمگیری اتفاق می افتد.

 هرچه به پتانسیل خود نزدیکتر باشید، حاشیه کمتری برای ترکیب مجدد در دسترس است. با نزدیک شدن به پتانسیل های شما، در نهایت ریکامپ به یک هدف غیرعملی تبدیل می شود. کارآموزان پیشرفته و اغلب افراد متوسط در مراحل بعدی بهتر است روی یک هدف در یک زمان تمرکز کنند - کاهش چربی یا افزایش عضله، نه هر دو به طور همزمان.

احتمال ریکامپ کردن در افراد مختلف به ترتیب زیر است:

1-    افراد با سابقه ی تمرینی که مدتهاست از تمرین دور بودن و الان چربی اضافی دارند

2-    افراد مبتدی دارای اضافه وزن

3-    افراد متوسط

4-    کارآموزان پیشرفته که نسبتاً توده عضلانی بالایی دارند

افراد با سابقه ی تمرینی و دور از تمرین معمولاً چشمگیرترین تغییرات قبل و بعد را انجام می دهند.

 

منابع:PMID/28344742/,PMID/28253030 PMID/26817506/,PMID/21558571/,

   

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند