03 اردیبهشت 1402

آیا در هر وعده نباید بیشتر از ۲۰ گرم پروتئین مصرف کرد؟

 آیا در هر وعده نباید بیشتر از ۲۰ گرم پروتئین مصرف کرد؟
سلام وقت بخیر من قبلا شنیدم که میگن اگر بیشتر از 20 گرم پروتئین بخوریم جذب نمیشه و تاثیری بر رشد عضلات نداره، این موضوع درسته؟

پاسخ مربی سایت :
0

 خیر، تحقیقی نشان داد مصرف ۴۰ گرم پروتئین باعث رشد عضلات ۲۰ درصد بیشتر از ۲۰ گرم در یک وعده شد.

در این تحقیق که از پروتئین وی ایزوله استفاده کرد و افراد ۴ ست  از ۵ تمرین بالاتنه و پایین‌تنه را اجرا کردند نتایج نشان داد مصرف ۴۰ گرم پروتئین باعث سنتز یا ساخت پروتئین بیشتر در مدت ۵ ساعت پس ‌از تمرین شد.

 این مطالعه با ۲ مطالعه دیگر در همین رابطه تفاوت دارد. آنها نشان دادند: ۲۰ گرم پروتئین باعث سنتز پروتئین حداکثری به اندازه‌ ۴۰ گرم پروتئین شد و تفاوتی بین ۲۰ گرم و ۴۰ گرم پروتئین در یک وعده بر سنتز پروتئین وجود ندارد (لینک در قسمت منابع) . اما چرا این تفاوت وجود دارد؟

 ۱-در تحقیق حاضر، افراد با تمرین دادن تمام بدن توده­ی عضلانی بیشتری را تحریک یا فعال کردند که سنتز یا ساخت پروتئین در عضلات به نسبت بیشتری رخ داد و دو مطالعه دیگر که نشان دادند ۲۰ گرم پروتئین به اندازه‌ ۴۰ گرم پروتئین سنتز پروتئین عضله را تحریک می کند، افراد فقط عضلات پایین تنه را تمرین دادند.

 ۲-در تحقیق حاضر، حجم تمرین یا تعداد ست‌های بیشتری را شرکت‌کنندگان اجرا کردند ( 20 ست این مطالعه/ ۱۶ و ۱۲ ست دو مطالعه‌ قبلی)

3- همچنین ۲ مطالعه دیگر نشان دادند ۴۰ گرم پروتئین بیشتر از ۲۰ گرم پروتئین سنتز عضلانی را افزایش داده است (در یک مطالعه اختلاف ۱۱% و در مطالعه دیگر اختلاف ۷% بود) اما چون اختلاف نسبتا کم بود به سطح معنی‌دار نرسیده.

 

آیا ما یک مقدار محدودی می توانیم در هر وعده پروتئین جذب کنیم؟

 
در ابتدا باید تفاوتی بین "جذب" و "سنتز پروتئین عضلانی" قائل شویم، که بسیاری از افراد این دو را مشابه در نظر می گیرند.
 
 جذب پروتئین شامل هضم و استفاده ی پروتئین برای هر منظوری مثل استفاده برای انرژی است( البته تعریف واقعی آن عبور پروتئین از روده ها و وارد شدن به خون است)
در حالیکه سنتز پروتئین عضلانی به معنای ساخت پروتئین در عضلات است و همان چیزی است که در رشد عضلات برای ما حائز اهمیت است یعنی ساخت بیشتر پروتئین در عضلات به معنای رشد بیشتر است.
 
 
با توجه به توضیحات گفته شده جذب پروتئین عملا نا محدود است و پس از هضم پروتئین، از طریق دیواره ی روده و پس از طی کردن مراحلی وارد جریان خون می شود؛ پس می توان گفت که ما جذب پروتئین محدودیتی نداریم و می توانیم تا حد نامحدودی جذب داشته باشیم.
 
 

آیا پروتئین بیش از 20 گرم در هر وعده بی فایده است؟

 

همانطور که گفتیم ما در جذب پروتئین محدودیتی نداریم اما در مورد سنتز پروتئین که عامل رشد عضلات است یک سری شبه ها وجود دارد و در تحقیقی نشان داده میشه که اگر بیش از 20 گرم پروتئین در یک وعده دریافت کنید تاثیری بر رشد عضلات ندارد.

 

در این تحقیق به افراد طی 12 ساعت وعده های 10، 20 و 40 گرمی داده می شه و پس از بررسی نتایح دیده میشود که سنتز یا ساخت پروتئین در عضلات با 20 گرم به حداکثر می رسد و بین 20 و 40 گرم تفاوتی وجود ندارد.

 

ولی ما با این تحقیق موافق نیستیم چرا که مشکلات زیادی وجود دارد که در ادامه بررسی می کنیم:

 

 

 

 اما نتیجه‌گیری کاربردی چیست؟ این مطالعه نشان می‌دهد اگر حجم تمرین شما بیشتر از ۲۰ ست در هر جلسه است و از تمرینات چند عضله استفاده می‌کنید و یا گروه‌های عضلانی متفاوتی را تمرین می‌دهید پروتئین بیشتر برای رشد عضلات بهتر است ( ۴۰ گرم، شاید بیشتر شاید کمی کمتر) .

 منابع:

 PMID/19056590, PMID/24257722, PMID/27511985/

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند