03 اردیبهشت 1402

آیا در هر وعده نباید بیشتر از ۲۰ گرم پروتئین مصرف کرد؟

 آیا در هر وعده نباید بیشتر از ۲۰ گرم پروتئین مصرف کرد؟
سلام وقت بخیر من قبلا شنیدم که میگن اگر بیشتر از 20 گرم پروتئین بخوریم جذب نمیشه و تاثیری بر رشد عضلات نداره، این موضوع درسته؟

پاسخ مربی سایت :
0

 خیر، تحقیقی نشان داد مصرف ۴۰ گرم پروتئین باعث رشد عضلات ۲۰ درصد بیشتر از ۲۰ گرم در یک وعده شد.

در این تحقیق که از پروتئین وی ایزوله استفاده کرد و افراد ۴ ست  از ۵ تمرین بالاتنه و پایین‌تنه را اجرا کردند نتایج نشان داد مصرف ۴۰ گرم پروتئین باعث سنتز یا ساخت پروتئین بیشتر در مدت ۵ ساعت پس ‌از تمرین شد.

 این مطالعه با ۲ مطالعه دیگر در همین رابطه تفاوت دارد. آنها نشان دادند: ۲۰ گرم پروتئین باعث سنتز پروتئین حداکثری به اندازه‌ ۴۰ گرم پروتئین شد و تفاوتی بین ۲۰ گرم و ۴۰ گرم پروتئین در یک وعده بر سنتز پروتئین وجود ندارد (لینک در قسمت منابع) . اما چرا این تفاوت وجود دارد؟

 ۱-در تحقیق حاضر، افراد با تمرین دادن تمام بدن توده­ی عضلانی بیشتری را تحریک یا فعال کردند که سنتز یا ساخت پروتئین در عضلات به نسبت بیشتری رخ داد و دو مطالعه دیگر که نشان دادند ۲۰ گرم پروتئین به اندازه‌ ۴۰ گرم پروتئین سنتز پروتئین عضله را تحریک می کند، افراد فقط عضلات پایین تنه را تمرین دادند.

 ۲-در تحقیق حاضر، حجم تمرین یا تعداد ست‌های بیشتری را شرکت‌کنندگان اجرا کردند ( 20 ست این مطالعه/ ۱۶ و ۱۲ ست دو مطالعه‌ قبلی)

3- همچنین ۲ مطالعه دیگر نشان دادند ۴۰ گرم پروتئین بیشتر از ۲۰ گرم پروتئین سنتز عضلانی را افزایش داده است (در یک مطالعه اختلاف ۱۱% و در مطالعه دیگر اختلاف ۷% بود) اما چون اختلاف نسبتا کم بود به سطح معنی‌دار نرسیده.

 اما نتیجه‌گیری کاربردی چیست؟ این مطالعه نشان می‌دهد اگر حجم تمرین شما بیشتر از ۲۰ ست در هر جلسه است و از تمرینات چند عضله استفاده می‌کنید و یا گروه‌های عضلانی متفاوتی را تمرین می‌دهید پروتئین بیشتر برای رشد عضلات بهتر است ( ۴۰ گرم، شاید بیشتر شاید کمی کمتر) .

 منابع:

 PMID/19056590, PMID/24257722, PMID/27511985/

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند