02 اردیبهشت 1402

آیا در صورت برابر بودن پروتئین دریافتی تقسیم آن، به ۳ وعده بهتر از 2 وعده است؟

آیا در صورت برابر بودن پروتئین دریافتی تقسیم آن، به ۳ وعده بهتر از 2 وعده است؟
سلام، وقت بخیر اگر پروتئین یکسان باشد تقسیم کردن آن به وعده های کوچکتر بهتر از 2 وعده ی بزرگ است؟

پاسخ مربی سایت :
0

در مطالعه‌ای نشان داده شد با وجود برابر بودن پروتئین کل، گروهی که پروتئین خود را در ۳ وعده مصرف کرد عضله­ ی بیشتری به دست آورد. 

این مطالعه بر روی ۲۶ مرد مبتدی انجام شد آن‌ها به دو گروه پروتئین ۲ وعده‌ای و گروه پروتئین ۳ وعده‌ای تقسیم شدند. گروه ۲ وعده‌ای  ۹۰ گرم پروتئین را در دو وعده مصرف کرد و گروه ۳ وعده‌ای نیز همان  ۹۰ گرم پروتئین را در ۳ وعده مصرف کرد. همزمان هر دو گروه تمرینات با وزنه را شروع کردند. 

پس ‌از اتمام تحقیق (۱۲ هفته) گروه ۳ وعده‌ای عضله بیشتری به دست آورد با وجود اینکه میزان پروتئین دریافتی بین دو گروه تقریباً یکسان بود.

 اما باید توصیه همیشگی ما در مورد سلسله‌ مراتب اهمیت دریافت پروتئین را مرور کنیم.

 ۱-اصل اول و مهم‌ترین قسمت کل پروتئین روزانه شما نسبت (توصیه ­ی کلی ما مصرف 1.6تا: 2.2 گرم) به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است یعنی یک فردی ۸۰ کیلوگرمی می‌باید حدود ۱۲۸-۱۷۶ گرم روزانه پروتئین دریافت کند) 

2 -پس ‌از پروتئین کل خود، مهم است که آن را بین 3‌ تا ۵ وعده مصرف کنید (یعنی اگر قرار است ۱۰۰ گرم پروتئین دریافت کنید بهتر است آن را ۳3 گرمی یا ۴ وعده ۲۵ گرمی ت ۵ وعده‌ی ۲۰ گرمی مصرف کنید بین این ۳ حالت تفاوت زیادی وجود ندارد و این یک توصیه کلی است توصیه دقیق در مقاله­ی مربوط) .

3 -در جایگاه سوم نیز که ضرورت کمی هم دارد این است که یکی از این وعده‌ها را در ساعات نزدیک تمرین مصرف کنید.

 

منبع:گذاشته میشودPMID/

   

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند