20 فروردین 1402

آیا رژیم‌های کم کربوهیدرات مثل کتوژنیک باعث چربی سوزی و کاهش وزن بیشتری به نسبت رژیم‌هایی با کربوهیدرات بالا می‌شود؟

آیا رژیم‌های کم کربوهیدرات مثل کتوژنیک باعث چربی سوزی و کاهش وزن بیشتری به نسبت رژیم‌هایی با کربوهیدرات بالا می‌شود؟
سلام من میخوام لاغر کنم و دنبال یه روش خوب برای لاغری هستم و نمیدونم کدوم روش بهترین روشه ممکن برای لاغریه حالا سوالی که ذهنمو درگیر کرده اینه که آیا رژیم های که کربوهیدارت کمی میخوان مثل کتوژنیک باعث چربی سوزی میشود یا رژیم هایی که کالری زیاد دریافت میکنند ؟

پاسخ مربی سایت :
0

 خیر، وقتی کالری در دو حالت برابر باشد، رژیم غذایی کم کربوهیدرات و کتوژنیک هیچ برتری برای کاهش وزن و چربی به نسبت رژیم‌هایی با کربوهیدرات بالاتر ندارد.

اگر قصد کاهش وزن داشتید، سعی کنید کالری دریافتی خود را ۵۰۰ کالری کاهش دهید و پروتئین مصرفی خود را حفظ کنید (۱.۷ تا ۲ .۲ گرم بر کیلوگرم) ، حال میزان کربوهیدرات دریافتی اهمیتی در کاهش وزن شما ندارد، کالری باقی‌مانده بعد از کم کردن از پروتئین فرقی نمی‌کند از چربی باشد یا کربوهیدرات هر دو به یک میزان باعث کاهش وزن می‌شوند. 

برای درک بهتر فرض کنید شما ۹۰ کیلوگرم هستید برای ثابت ماندن وزن باید ۲۵۰۰ کالری دریافت کنید، حال برای کاهش وزن ۵۰۰ کالری، کاهش میدهید و به ۲۰۰۰ کالری روزانه میرسانید، از این میزان ۲ گرم بر کیلوگرم پروتئین دریافت می کنید که با احتساب وزنتان میشود ۱۸۰ گرم پروتئین و ۷۲۰ کالری; حال از  ۱۲۸۰ کالری باقی مانده، هر میزان کربوهیدرات یا چربی دریافت کنید تاثیری در کاهش وزن شما ندارد; خواه همش از چربی باشد خواه همش از کربوهیدرات

 به ‌طورکلی اگر فکر می‌کنید رژیم کم کربوهیدرات مثل کتوژنیک را بیشتر دوست دارید و بهتر می‌توانید به آن پایبند باشید با فرض اینکه «کسری کالری» و «پروتئین کافی دریافت می‌کنید رژیم کم­ کربوهیدرات برای شما رژیم مناسب‌تری است» 

 و برعکس حالت قبلی نیز درست است اگر فکر می‌کنید کربوهیدرات‌ها را دوست دارید و بهتر می‌توانید به رژیم با کربوهیدرات بالا پایبند باشید با فرض اینکه «کسری کالری» دارید و «پروتئین کافی» دریافت می‌کنید رژیم با کربوهیدرات بالا برای شما مناسب‌تر است.

 به ‌عنوان یک توصیه کلی هنگام رژیم گرفتن:

 ۱-سعی کنید ۵۰۰ کالری یا ۲۵ درصد کالری دریافتی خود را به نسبت حالت نگهداری وزن کاهش دهید.

 ۲-سپس پروتئین دریافتی خود را به مقدار ۱.۸ تا ۲.۲ گرم بر کیلوگرم دریافت کنید مثلاً اگر ۹۰ کیلو هستید حدوداً باید ۱۶۰ تا ۲۰۰ گرم پروتئین دریافت کنید ۶۴۰ تا ۸۰۰ کالری می‌شود.

 ۳-حال کالری باقی‌مانده بدون وسواس یا براساس اهداف ورزشی یا هرچیز دیگری می‌توانید از چربی‌ها و یا کربوهیدرات‌ها دریافت کنید.

منبع: PMID/22935440/,PMID/27903520

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند