02 اردیبهشت 1402

چرا بعد از رژیم‌های غیراستاندارد با کسری کالری شدید، بدن تمایل دارد، وزن از دست ‌رفته را برگرداند؟

چرا بعد از رژیم‌های غیراستاندارد با کسری کالری شدید، بدن تمایل دارد، وزن از دست ‌رفته را برگرداند؟
سلام من تجربه ی کاهش وزن شدید داشتم، ولی بعد از اتمام رژیم به سرعت وزنم شروع کرد به برگشتن چرا بعد از رژیم شدید بدن وزن را سریعتر برمیگرداند؟

پاسخ مربی سایت :
0

برای پاسخ این سوال دلیل قطعی وجود ندارد، اما می‌توان گفت دلیل آن تا حد زیادی به از دست دادن توده­ی عضلانی زیاد در این رژیم‌هاست.

 منابع استفاده‌ شده در این مورد در انتهای پاسخ وجود دارد، اما بیایید کامل‌تر بررسی کنیم:

 در مرحله اول موضوع این است: بعد از رژیم‌های با کسری کالری شدید، برخی افراد مجدد به ‌سرعت وزنشان افزایش پیدا می‌کند، و در برخی موارد حتی چربی بدن فرد بیشتر از میزان قبل‌ از رژیم می‌شود (fat over shooting) ، اما چه چیزی باعث این اتفاق می‌شود؟ دو فرضیه وجود دارد:

 ۱-فرضیه اول: تئوری اول می‌گوید بدن افراد بعد از این رژیم‌ها تمایل دارد وزن چربی خود را افزایش دهد تا جایی‌که به نقطه چربی که قبل‌از رژیم بودند برسند. 

 ۲-فرضیه دوم: تئوری دوم می‌گوید بدن افراد بعد از رژیم غذایی تمایل دارند وزن کلی خود را افزایش دهند تا جایی‌که به نقطه عضلانی قبل‌ از رژیم برسند)

 برخی از محققان استدلال می‌کنند که دلیل برگشت وزن فرضیه دوم است آن‌ها به تحقیقاتی اشاره می‌کنند که افراد بعد از کاهش وزن، تمایل شدید و کنترل نشده‌ای به خوردن غذا بعد از اتمام رژیم دارند; و این میل حتی وقتی چربی از دست ‌رفته برمی‌گردد از بین نمی‌رود تا جایی ‌که به مقدار عضله از دست رفته می‌رسند و تا زمانی‌که توده عضلانی خود را بدست نیاورند این میل وجود دارد. 

 اما نتایج و توصیه‌ها چیست؟

 ۱-از توده­ی عضلانی خود حین رژیم مراقبت کنید و از گرفتن رژیم‌هایی با کسری کالری شدید پرهیز کنید.

 ۲-کاهش وزن را به ‌آهستگی انجام دهید

 ۳-تمرینات با وزنه انجام دهید چرا که بهترین ورزش ممکن برای حفظ و ساخت توده عضلانی ورزش با وزنه است.

 ۴-پروتئین بالا دریافت کنید، همه این موارد عضلات شما را حفظ و حتی گاهی در طول رژیم افزایش می‌دهد.

 منابع:

PMID/29559726, PMID/25614211,PMID/1079741,PMID/9298770/

   

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند