27 اردیبهشت 1402

آیا مصرف دوزهای بالای ویتامین D، باعث کاهش خطر زمین خوردن در افراد مسن می‌شود؟

آیا مصرف دوزهای بالای ویتامین D، باعث کاهش خطر زمین خوردن در افراد مسن می‌شود؟
سلام خدمت شما پدر و مادر من فردی مسن هستند میخواستم بدونم ویتامین دی تاثیری در حفظ تعادل آنها دارد؟

پاسخ مربی سایت :
0

خیر، دقیقاً برعکس طبق مطالعات زیادی مصرف مقادیر بالای ویتامین D، با زمین خوردن در افراد مسن مرتبط بوده ‌است.

در افراد مسن «زمین خوردن» یک خطر جدی و مهم است که بعد از ۶۰ سالگی شروع به افزایش می‌کند و در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ بسیار بیشتر می‌شود. نزدیک به یک ‌سوم زنان مسن حداقل یکبار در سال زمین می‌خورن و اگر در سال یک زمین خوردن داشته باشند، این نشانی از زمین خوردن بیشتر در سال‌های آتی است.

از آنجا که آسیب‌ها و ترس زمین خوردن در سالمندان فعالیت‌ها رفتارهای اجتماعی آن‌ها را محدود می‌کند، ویتامین D به ‌عنوان یک عنصر پیشگیری کننده بررسی شد.

یک تحقیق که توسط محققان استرالیایی انجام شد نشان داد دوزدهای تک سالانه­ی بسیار بالا ( 000/500 بین‌الملل و ویتامین دی 3) طی ۳ سال خطر زمین خوردن را افزایش داد.

یک مطالعه­ی دیگر نشان داد که یک منحنی U شکل در مصرف ویتامین D و کاهش خطر زمین خوردن وجود دارد یعنی وقتی افراد دوز کم (۸۰۰-۴۰۰) مصرف می‌کنند تأثیری در زمین خوردن ندارد اما وقتی به مقدار متوسط (UI ۳۲۰۰-۱۶۰۰) می‌رسند خطر زمین خوردن بسیار کاهش می‌یابد اما دوزهای بسیار بالا (۴۸۰۰-0400) خطر زمین خوردن را افزایش می‌دهد.

مطالعه دیگری بیان می‌کند تا وقتی اطلاعات ایمنی کافی به دست نیاید مصرف ویتامین D روزانه نباید از ۳000UI  تجاوز کند (سطح سرم ۴۰-۴۵ نانوگرم در میلی‌لیتر)

در ایالات ‌متحده استفاده از ویتامین D به‌ عنوان یک توصیه برای پیشگیری از خطر زمین خوردن استفاده نمی‌شود آن‌ها بیان می‌کنند ورزش می‌تواند خطر زمین خوردن را در افراد مسن تا حد زیادی کاهش دهد.

 

منبع:PMID/20460620/,PMID/28323044/,PMID/27494391

   

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند