02 اردیبهشت 1402

آیا مکمل (BCAA) در شرایط بی‌تحرکی می‌تواند از تحلیل رفتن یا کوچک شدن عضلات جلوگیری کند؟

آیا مکمل (BCAA) در شرایط بی‌تحرکی می‌تواند از تحلیل رفتن یا کوچک شدن عضلات جلوگیری کند؟
سلام من یه مدته نمیتونم تمرین کنم، میتونم با خوردن bcaa از ریزش عضلاتم جلوگیری کنم؟

پاسخ مربی سایت :
0

خیر، در مطالعه‌ای که روی مردان جوان انجام شد و دوز بسیار بالای ۱۵ گرم لوسین (۵ برابر ماکزیمم آن برای اثربخشی لوسین) باعث نشد کاهش عضلات کمتر شود.

 لوسین چیست؟ لوسین مهم‌ترین آمینواسید برای به حداکثر رساندن سنتز یا ساخت پروتئین عضلانی است که به معنی بزرگ شدن عضلات است. اگر بخواهیم یک مثال در توجیه نقش لوسین بزنیم این است که اگر منبع نوری یا لامپی در اتاق وجود داشته باشد و نماد رشد عضلات باشد کلید روشن شدن این لامپ لوسین است. در واقع لوسین است که اجازه می‌دهد سنتز پروتئین عضلانی به حداکثر رشد خود برسد و عضله بدست آید. 

 اما برای اکثر افراد دریافت ۲-۳ گرم لوسین در هر وعده کافی است که این مقدار در تمام منابع پروتئین کامل مثل گوشت، مرغ و یا پودرهای پروتئینی مثل کازئین یا وی وجود دارد و دریافت جداگانه لوسین مثل مکمل (BCAA) هیچ فایده‌ی بیشتری ندارد و عملاً (BCAA) را در صورت دریافت پروتئین کافی به درد نخور می‌کند.

 اما در مورد نقش آن در جلوگیری از تحلیل رفتن عضلات چی؟ در مطالعه‌ای که روی مردان انجام شد آن‌ها را به مدت ۷ روز کامل بی‌تحرک کرد و مجبور بودند با عصا تکان بخورند یا حتی در شرایط بدون تحرک دوش بگیرند که این بی‌تحرکی باعث از بین رفتن عضلات می‌شود.

 سوال این بود آیا مصرف لوسین (مکمل BCAA) در دوز بسیار بالا باعث جلوگیری از تحلیل رفتن عضله می‌شود؟ 

 آن‌ها افراد را به دو گروه تقسیم کردند، یک گروه روزانه ۱۵ گرم لوسین دریافت می‌کرد (۵ وعده‌ای ۳ گرمی) و گروه دیگر دارونما دریافت کرد.

 بنظرتان پاسخ سوال چی بود یعنی مصرف مکمل BCAA یا لوسین باعث جلوگیری از دست رفتن عضلات شد؟ خیر، هم گروه دارونما و هم گروه لوسین در شرایطی بی‌تحرکی. 3.5 درصد عضله از دست دادند و مکمل لوسین عملاً هیچ فایده‌ای نداشت. 

 توجه: ما در این توضیحات لوسین را با مکمل (BCAA) یکی دانستیم که به‌ طور دقیقه اینطور نیست چون (BCAA) علاوه ‌بر لوسین ۲ آمینو اسید دیگر نیز دارد، اما در مورد پرسش ما عملا تفاوتی ندارد. 

 آیا مکمل مؤثری وجود دارد که در این شرایط کمک کند؟ بله تحقیقات نشان داده است که مکمل کراتین توانست از تحلیل عضلات در کوتاه‌مدت جلوگیری کند.

 منابع: (PMID/3291083/) و (PMID/19130643/)

   

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند