31 اردیبهشت 1402

تاثیر رژیم کتوژنیک بر توده ی بدون چربی(عضلات، آب، گلیکوژن) هنگام انجام تمرینات بدنسازی چگونه است؟ آیا برای حفظ و افزایش آن مفید است؟

تاثیر رژیم کتوژنیک بر توده ی بدون چربی(عضلات، آب، گلیکوژن) هنگام انجام تمرینات بدنسازی چگونه است؟ آیا برای حفظ و افزایش آن مفید است؟
سلام می خواستم از شما بپرسم کتوژنیک بر توده ی بدون چربی چگونه عمل میکند وقتی با تمرینات بدنسازی همراه می شود؟ ممنون از فیت و تن برای پاسخ های کمیابش

پاسخ مربی سایت :
0

 طبق یک متاآنالیز با ۱۳ مطالعه و ۲۴۴ داوطلب می‌توان گفت که رژیم کتوژنیک به نسبت رژیم‌های دیگر باعث کاهش توده چربی بیشتر و درصد بیشتر چربی بدن می‌شود اما در مورد عضلات و توده بدون چربی باعث می‌شود بیشتر از دست برود که یک نتیجه منفی است (تفاوت در توده چربی: ۲٫۲۱- کیلوگرم کاهش بیشتر در چربی ۲٫۲۷ درصد کاهش بیشتر در درصد چربی و تفاوت در توده بدون چربی: ۱٫۲۶ کیلوگرم کاهش بیشتر در توده بدون چربی)

 

ü نکته­ی بسیار مهمی که باید توجه کنید این است که این نتایج مربوط به تحقیقاتی می‌شود که افراد به ‌طور دلخواهی غذا می‌خورند یعنی اگر سیر بودند می‌خوردند، اگر نبودند بی‌اختیار غذا نمی‌خوردند یعنی اگر شما در رژیم کتوژنیک و هر رژیم دیگری، کالری دریافتی و مقدار پروتئین را یکسان کنید نتایج برای کاهش چربی و توده عضلانی یکسان خواهد بود.

ü سؤالی که اینجا ایجاد می‌شود این است که رژیم کتوژنیک از چه طریق باعث از دست دادن توده چربی بیشتر و همچنین توده‌ی عضلانی بیشتر می‌شود؟ نکته‌ای که در تحقیقات وجود داشت این بود:

1-    افراد در رژیم کتوژنیک به دلیل مصرف غذای حیوانی بیشتر، به‌ طور قابل ‌توجهی پروتئین بیشتری دریافت می‌کردند (که در رژیم بسیار مهم است)

2-    به دلیل عدم مصرف کربوهیدرات (بسیار کم) سطح گلیکوژن (کربوهیدرات ذخیره ‌شده در بدن) که حدوداً ۵۰۰ گرم است و به ازای هر گرم حدود ۳ گرم آب حمل می‌کند (یعنی بیش ‌از ۲ کیلو توده بدون چربی) کمتری وجود داشت.

3-    دریافت کالری کمتر به دلیل ایجاد سیری بیشتر

 دلایلی هستند که باعث از دست دادن چربی بیشتر و توده­ی بدون چربی بیشتر (عضلات، آب و… ) در رژیم کتوژنیک شد.

ü نکته دیگری که باید توجه کنید این است که در اکثر مطالعاتی که رژیم کتوژنیک را بررسی کردند به یک مشکل ثابت پایبندی به آن رسیدند و همین موضوع باعث می‌شود که نتایج گفته ‌شده مثل کاهش چربی بیشتر در بلند مدت مثلاً ۱۲ ماه از بین برود و رژیم کتوژنیک به اندازه رژیم‌های دیگر چربی کم کرده باشد به‌ عنوان مثال یک بررسی که اخیراً انجام شد که 9 متاآنالیز (متاآنالیز‌ها مطالعاتی هستند که تعداد زیادی تحقیق در یک زمینه را بررسی می‌کند و به این نتیجه می‌رسند) و ۱۲ آزمایش جداگانه را بررسی کرد به این نتیجه رسید که هیچ تفاوتی (مانند کاهش وزن، چربی، عضله) بین رژیم کتوژنیک و سایر رژیم‌ها به خصوص آن‌هایی که بیشتر از ۶ ماه طول می‌کشد وجود ندارد.

ü پس به‌ عنوان نتیجه‌گیری، مطالعات علمی نشان می‌دهد که رژیم کتوژنیک برای توده­ی بدون چربی (عضلات، گلیکوژن و… ) مناسب نیست اگر هدف رشد عضلانی یا نگهداری حداکثری توده ی بدون چربی است رژیم‌های حاوی کربوهیدرات مناسب‌تر است، اما رژیم کتوژنیک در کوتاه مدت برای کاهش چربی بدن مناسب‌تر است (توجه کنید درصورتی‌که افراد آزاد باشند اگر کالری‌ها را برابر کنیم نتایج مجدد یکسان خواهد بود) 

 

 

 

منابع PMID: 33624538

PMID: 3033572     //  PMID: 32276630  //  DOI: 10.23937/2469-5718/1510054  //  PMID: 33530512  //  PMID: 28630601  //  PMID: 26413954  //  PMID: 29986720  //  PMID: 32276630  //  PMID: 25926019  //  PMID: 30068354

   

  

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند