27 اردیبهشت 1402

آیا بالا بودن انسولین از لاغری جلوگیری می‌کند؟

 آیا بالا بودن انسولین از  لاغری جلوگیری می‌کند؟
سلام به متخصصان فیت و تن من یک مشاور تغذیه را در اینستاگرام دیدم که میگفت، سطح بالای انسولین باعث جلوگیری از کاهش وزن میشود برای همین نباید از کربوهیدرات ها استفاده کرد، آیا این موضوع از نظر علمی درست است؟

پاسخ مربی سایت :
0

بله، بالا رفتن سطح انسولین باعث جلوگیری از تجزیه چربی (لیپولیز) می‌شود ولی برای لاغر شدن تنها باید کسری کالری ایجاد کنید و هیچ ارتباطی به سطح انسولین ندارد.

برخی افراد اینگونه تصور می‌کنند، سطح بالای انسولین باعث جلوگیری از تجزیه چربی می‌شود. حالا چه چیزی باعث بالا رفتن سطح انسولین می‌شود؟ کربوهیدرات، پس نباید کربوهیدرات خورد چون مانع از لاغری می‌شود، شاید به ‌ظاهر استدلال منطقی باشد اما درست نیست.

باید بگوییم که حتی اگر رژیم سرشار از کربوهیدرات بخورید می‌توانید وزن کم کنید یا به عبارتی دیگر حتی اگر رژیم کربوهیدرات بالا باعث بالا رفتن سطوح انسولین شود وزنتان کاهش پیدا می‌کند چرا که در مسئله­ی کاهش وزن یا چربی چیزی که اولویت دارد، کسری کالری شماست (کل کالری شما در روز منفی باشد)

برای درک بهتر این نکته توجه کنید:

حقیقت اول: سطح بالای انسولین از تجزیه چربی جلوگیری می‌کند.

حقیقت دوم: کسری کالری (کالری کمتر از گالری نگهداری شما) باعث کاهش چربی و وزن می‌شود.

وقتی هر دوتای این فکت­ها وجود دارد، بدن بین این دو انتخاب می‌کند و کسری کالری را اولویت قرار می‌دهد یعنی با وجود سطح انسولین بالاتر وزن کم می‌کنید و چربی از دست می‌دهید.

بیایید یک مثال عملی نیز بزنیم تا بهتر این موضوع را درک کنید، فرض کنید کالری نگهداری شما 2000کالری است (در این سطح از کالری نه وزن کم می‌کنید نه وزن اضافه می‌کنید) . حال شما ۸۰۰ کالری کسری کالری ایجاد می‌کنید و روزانه ۱۲۰۰ کالری غذا بخورید با این شرایط که تمام این ۱۲۰۰ گالری از شکر است (یعنی کربوهیدرات خالص که باعث بالا رفتن سطح انسولین می‌شود).

شما این ۱۲۰۰ کالری شکر را طی ۴ وعده می‌خورید، صبحانه، ناهار بعد از ظهر و شام، در هر وعده ۳۰۰ کالری شکر می‌خورید. این یعنی اطمینان کافی از اینکه سطح انسولین شما شدیداً بالا خواهد بود.

حال سوال این است با این ۸۰۰ گالری کسری که ایجاد گردید با وجود خوردن کربوهیدرات خالص وزن کم می‌کنید؟ بله شما وزن کم خواهید کرد و چربی از دست خواهید داد. در واقع بدن بین سطح انسولین بالا کسری  کالری اولویت‌بندی می‌کند و اگر در کسر کالری باشید برای اینکه شما را زنده نگه‌دارد از ذخایر چربیتان استفاده می‌کند با وجود این‌که سطح انسولین بالا باشد.

بهترین تحقیقی که میتوان برای این سوال آورد و پرونده این موضوع را به طور کامل میبندد تحقیقی است که سورویت انجام داد:

در این تحقیق افراد به دو گروه تقسیم شدند، هر دو گروه دقیقا به یک میزان کالری دریافت میکردند ولی یک گروه کمتر از 4 درصد از کل کالری روزانه اش را شکر دریافت میکرد و گروه دیگر 43 درصد از کالری روزانه اش را شکر دریافت میکرد، نتایج نشان داد هر دو گروه دقیقا به یک میزان وزن و چربی کم کردند.

توجه کنید اینکه این میزان شکر در رژیمتان دریافت کنید به هیچ وجه درست نیست چراکه شکر، به هیچ وجه نمیتواند شما را زمان زیادی سیر نگه دارد و باعث میشود شدیدا احساس گرسنگی کنید و در نتیجه نتوانید رژیمتان را رعایت کنید، ما در اینجا فقط مثال زدیم و یک تحقیق را بررسی کردیم تا متوجه شوید، اینکه انسولین و کربوهیدرات ها مانع لاغری شما میشوند یک اشتباه بزرگ است که امروزه بسیار هم رایج است.

 

منبع: PMID/226442 ,PMID/ 28012184

   

 

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند