03 اردیبهشت 1402

تخم‌مرغ کامل برای عضله سازی بهتر است یا سفیده خالی؟

تخم‌مرغ کامل برای عضله سازی بهتر است یا سفیده خالی؟
سلام دائما میبینم که بدنسازان برای رشد عضلات فقط از سفیده ی تخم مرغ استفاده میکنند میخواستم بدونم مصرف کامل آن بهتر است یا سفیده ی خالی؟

پاسخ مربی سایت :
0

نتایج یک مطالعه نشان داد که مصرف تخم‌مرغ کامل سنتز یا ساخت پروتئین در عضلات را به‌ طرز قابل‌ توجهی بیشتر از سفیده تخم‌مرغ افزایش می‌دهد (این مطالعه اما و اگر دارد و کاملاً قابل استفاده نیست

 این تحقیق که بر روی شرکت‌کنندگان باسابقه تمرین انجام شد افراد را به دو گروه تقسیم کرد و به یک گروه ۱۸ گرم پروتئین با تخم‌مرغ کامل داد و به گروه دیگر ۱۸ گرم پروتئین که تنها از سفیده تشکیل شده بود آن‌ها این وعده‌های پروتئینی را بلافاصله بعد از ۸ ست تمرین پا مصرف کردند.

 نکته قابل ‌توجه اینجاست که باوجود برابر بودن میزان پروتئین بین دو گروه، گروه تخم‌مرغ کامل ۱۵۰ کالری بیشتر از گروه سفیده دریافت کرد و ازآنجا ‌که ساخت عضله نیاز به کالری دارد، این کالری بیشتر باعث سنتز یا ساخت پروتئین بیشتر در عضلات شده که نهایتاً منجر به رشد بیشتر می‌شود.

خود محققانی که این مقاله را انجام دادند دلیل دیگری را برای این سنتز بیشتر بیان کردند: «زرده تخم‌مرغ شامل اجزای غذایی غیر پروتئینی است که امکان دارد خواص آنابولیکی (رشد دهنده ی عضلات) داشته باشد » 

 بیایید دلیل کاربردی بیشتر را بررسی کنیم: سنتز یا ساخت پروتئین در عضلات که منجر به رشد عضلات می‌شود دارای دو مرحله اصلی است: ۱-شروع ۲-نگهداری یا ادامه‌دار بودن

 ۱-مرحله شروع که همه راجع ‌به آن صحبت می‌کنند و شروع اولیه آن تا حد زیادی به آمینواسید لوسین متکی است

 ۲- مرحله‌ بعدی، پس‌ از آغاز سازی است که در این مرحله نیاز به کالری وجود دارد.

 یعنی برای شروع سنتز نیاز به پروتئین و آمینو اسید لوسین وجود دارد و پس ‌از آغاز بدن نیاز به انرژی به شکل کالری دارد.

 پس نکته چیست؟ پروتئین رکن اصلی رشد عضلات است چه سفیده چه تخم‌مرغ کامل، اما برای بالا نگه‌ داشتن سطح عضله سازی نیاز به کالری نیز وجود دارد که تخم‌مرغ کامل بهتر می‌تواند عمل کند و اگر جای کالری های خود تخم مرغ این کالری از غذای دیگر تامین بشود احتمالا رشد عضلات یکسان خواهد بود.

 منبع: PMID/2878542/

   

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند