31 اردیبهشت 1402

در مقایسه با رژیم غذایی توصیه ‌شده برای دیابت که سطوح بالای کربوهیدرات را دارد، آیا رژیم کتوژنیک یا بسیار کم کربوهیدرات بر بهبود قند کاهش وزن، پروفایل چربی و مصرف دارو برتری دارد؟

در مقایسه با رژیم غذایی توصیه ‌شده برای دیابت که سطوح بالای کربوهیدرات را دارد، آیا رژیم کتوژنیک یا بسیار کم کربوهیدرات بر بهبود قند کاهش وزن، پروفایل چربی و مصرف دارو برتری دارد؟
سلام می خواستم بدونم بین رژیم پرکربوهیدرات یا به طور کلی کربوهیدرات نسبتا بالا و رژیم کتوژنیک، چه تفاوتی در کنترل قندخون و کلسترول و... در افراد دیابتی و چاق وجود دارد؟

پاسخ مربی سایت :
0

ü خیر، طبق یک متاآنالیز با وجود تأثیرگذاری رژیم کتوژنیک بر افراد دیابتی و برتری‌هایی در برخی زمینه‌ها، اما می‌توان گفت تا وقتی به‌ طور پیشرونده به کاهش وزن و توده چربی ادامه می‌دهید تفاوتی بین رژیم کتوژنیک و رژیم توصیه شده برای دیابت که دارای سطوح بالای کربوهیدرات است وجود ندارد.

قبل از ادامه و بررسی بیشتر، باید بگوییم ما یک مقاله ی کامل در این رابطه داریم که توصیه می کنیم آن را نیز مطالعه کنید.

ü این متاآنالیز که ( متاآنالیزها مطالعاتی هستند که به بررسی تعداد زیادی تحقیق در یک زمینه می‌پردازند تا در آن زمینه به یک نتیجه واحد برسند) 8 آزمایش کنترل ‌شده با مجموعه ۶۴۸ فرد دارای دیابت نوع ۲ را بررسی کرد نهایتاً به نتیجه می‌رسد که :

 «به ‌نظر می‌رسد رژیم‌های غذایی بسیار کم کربوهیدرات مانند کتوژنیک قند خون را کنترل می‌کنند و وزن بدن را تا ۶ ماه در افراد مبتلا به چاقی و دیابت کاهش می‌دهد همچنین تغییرات مفید در چربی خون و کلسترول خوب (HDL) ایجاد می‌کند. همچنین می‌تواند داروهای ضد دیابت را کاهش دهد اما همچنان نیاز به تحقیقات بیشتر است»

ü حال که نتیجه‌گیری مقاله گفته ‌شده را خواندیم بیایید نکات به ‌دست‌ آمده از این مطالعه را جداگانه با توزیع کمی بیشتر و ساده‌تر بررسی کنیم تا بهتر بتوانید از آن استفاده کنید:

 ۱-در مقایسه با رژیم غذایی توصیه ‌شده برای دیابت، رژیم کتوژنیک در ۳ ماه و ۶ ماه اول برتری قابل توجهی در کاهش وزن داشت اما بعد ۱۲ ماه این تفاوت از بین می‌رفت، دلیل آن می‌تواند مورد بعدی باشد.

* به‌ عنوان یک نکته ذکر کنیم این نتایج در صورتی است که افراد تحت کنترل شمارش کالری‌ها قرار نگیرند یعنی مثلاً رژیم کتوژنیک به دلیل تغییرات غذایی که ایجاد می‌کند باعث کاهش وزن شود، به‌ طور مثال کتوژنیک باعث محدود کردن غذاهای فرآوری شده می‌شود و از این طریق کالری دریافتی کاهش پیدا می کند و کاهش وزن رخ دهد وگرنه در صورت کنترل کالری دریافتی و یا کاهش دقیق آن کاهش وزن تا هر مدتی با هر رژیمی رخ می‌دهد.

2-پیروی و ماندن در رژیم کتوژنیک در طول زمان کاهش پیدا می‌کند که دلیل توقف و برابری کاهش وزن طی ۱۲ ماه همین موضوع می‌تواند باشد چرا که با گذشت زمان افراد نمی‌توانند کربوهیدرات دریافت کنند و با افزایش مصرف کربوهیدرات کاهش وزن در بلند مدت با رژیم پیشنهاد شده برابر می‌شود

 ۳-در مقایسه با رژیم غذایی توصیه شده برای دریافت با رژیم کتوژنیک باعث کاهش قابل ‌توجه قند متصل به هموگلوبین خون (HbAIC) که نشان‌ دهنده قند خون بالا است، شد بین ۱ تا ۶ ماه این برتری وجود داشت و در بازه­ی ۱۲ ماهه تفاوتی بین دو رژیم وجود نداشت که این ‌هم به دلیل قبلی است که گفتیم. می‌توان گفت نتایج مثبت حاصل رژیم کتوژنیک و دیگر رژیم‌ها تا حد زیادی به کاهش وزن مربوط است نه خود رژیم

 ۴- رژیم کتوژنیک چربی خون را در ۱۲ ماه کاهش داد با نتایج یکسان با رژیم توصیه شده برای دیابت اما در کاهش کلسترول بد (LDL) تا ۶ ماهگی نتایج یکسانی داشت اما بعد ۱۲ ماه کمی ضعیف‌تر عمل کرد.

 ۵- همچنین در رژیم کتوژنیک کاهش نیاز به داروهای ضد دیابت تا ۱۲ ماهگی آشکار بود.

ü به ‌عنوان نتیجه‌گیری نهایی باید گفت تفاوت‌ها و برتری‌های اصلی کتوژنیک نیز مانند کنترل قند خون و کاهش وزن به نسبت رژیم توصیه شده در بلند مدت از بین می‌رود و بین این دو تفاوتی ایجاد نمی‌شود که دلیل آن می‌تواند کاهش پایبندی به رژیم در طول زمان باشد که مصرف کربوهیدرات افزایش پیدا می‌کند، اما در مورد کاهش نیاز به داروهای ضد دیابت برتری دارد.

 

 

منابع: PMID: 34338787

   

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند