29 اردیبهشت 1402

چه مدت طول می‌کشد که بعد از خوردن یک وعده‌ پروتئینی سنتز یا ساخت پروتئین در عضلات (عضله‌سازی) به اوج می‌رسد؟

چه مدت طول می‌کشد که بعد از خوردن یک وعده‌ پروتئینی سنتز یا ساخت پروتئین در عضلات (عضله‌سازی) به اوج می‌رسد؟
درود خیلی ممنون از سایت فوق العاده تون میخواستم بدونم بعد از خوردن پروتئین چقدر زمان می برد تا عضله سازی به اوج برسد؟

پاسخ مربی سایت :
0

بعد از هر وعده پروتئینی، ساخت پروتئین در عضلات افزایش پیدا می‌کند و بعد از ۲ ساعت به اوج می‌رسد.

در دو مطالعه که به بررسی این موضوع می­پردازد به شرکت کنندگان 15 گرم اسید آمینه ضروری «حدوداً 30گرم پروتئین وی) و مطالعه دیگر 48 گرم پروتئین وی به افراد داد که بر اساس آنها حدوداً 2 ساعت بعد از مصرف پروتئین ساخت پروتئین در عضله به اوج می­رسد.

اما این مدت زمانی‌که طول می‌کشد صرف چه می‌شود؟ این زمان برای هضم، جذب و انتقال آمینو اسیدهایی (آمینواسید واحد سازنده پروتئین است یعنی پروتئین از آمینو اسیدها تشکیل شده) که از غذای پروتئینی دریافت شده. وقتی این آمینواسیدها به عضلات رسیدند حال باید مراحل زیادی طی کنند تا پروتئین جدید ساخته شود.

البته این میزان برای خوردن پروتئین خالی یا از مکمل است وقتی شما غذا میخورید به دلیل ترکیبات مختلف بیشتری که همراه آن میخورید این فرایند کمی بیشتر طول می کشد.

پس اگر هر ۲ ساعت سنتز پروتئین به اوج می‌رسد، پس باید هر ۲ ساعت پروتئین بخوریم تا عضله سازی به اوج برسد؟ خیر، وقتی سطح اسید آمینه‌های خون پس‌ از یک وعده‌ی پروتئینی به اوج می‌رسد (سنتز پروتئین عضلانی افزایش پیدا می‌کند) باید بگذارید مجدد به سطح اولیه برسد تا نیاز به پروتئین مجدد با یک وعده‌ی دیگر احساس شود.

پس اگر فکر می‌کنید خوردن هر ۲ ساعت پروتئین برای عضله سازی مزیتی دارد باید بگوییم اشتباه می‌کنید، طبق مطالعات و آزمایشاتی که این موضوع را بررسی کردند خوردن ۳-۵ وعده پروتئینی طی روز بهترین حالت برای عضله‌سازی است یعنی اگر شما باید ۱۲۰ گرم پروتئین در روز بخورید باید آن را به ۴ وعده ۳۰ گرمی تقسیم کنید.

منبع:PMID/25644339/,PMID20844075

   

 

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند