29 اردیبهشت 1402

چه میزان حرکات کششی باعث می‌شود افزایش انعطاف‌پذیری به ماکزیمم برسد ؟

چه میزان حرکات کششی باعث می‌شود افزایش انعطاف‌پذیری به ماکزیمم برسد ؟
سلام خدمت اعضی فیت و تن من میخوام انعطاف پذیری بدنم را افزایش بدم، میخواستم بدونم چه میزان حرکات کششی برای اینکار کافیه؟

پاسخ مربی سایت :
0

ü طبق مطالعه‌ای در این زمینه، انجام ۵ دقیقه در هفته حرکات کششی باعث ۱۶ درصد بهبود و ۱۰ دقیقه هفتگی ۲۰ درصد بهبود انعطاف‌پذیری دارد و این بهینه ترین حالت است.

ü انعطاف ‌پذیری یک ویژگی است که به ‌عنوان توانایی حرکت اختیاری یک معضل در دامنه کامل حرکت آن تعریف می‌شود. کاهش انعطاف‌پذیری و دامنه­ی حرکتی محدود می‌تواند دستیابی به اهداف را در ورزش‌ها محدود کند.

ü انعطاف‌پذیری با افزایش سن و از ۲۰ سالگی شروع می‌شود و به ‌طور در میانگین ۱۰ سالگی ۱۰ درصد کاهش می‌یابد و در افراد مسن می‌تواند برخلاف فعالیت‌های روزمره تأثیر بگذارد، حرکات کششی یکی از اقداماتی است که می‌تواند انعطاف‌پذیری را از طریق مکانیزم­های متفاوتی بهبود ببخشد حال باید ببینیم چند دقیقه کشش در هفته حداکثر نتیجه را خواهد داشت

ü یک متاآنالیز (مطالعاتی که به بررسی تعداد زیادی تحقیق در یک زمینه می‌پردازد تا به نتیجه‌ای واحد برسد)

 نتایج این مطالعه نشان می‌دهد:

1-    تمام انواع کشش‌ها دامنه­ی حرکتی را بهبود می‌بخشد ولی کشش ایستای مانند خم شدن و گرفتن انگشتان پا برای ۳۰ ثانیه) بیشترین اثر را دارد (حدوداً ۲۰ درصد افزایش)

2-    برای کسب بیشترین نتیجه حدوداً ۵ تا ۱۵ دقیقه در هفته کشش داشته باشید:

۵ دقیقه در هفته= ۱۶ درصد افزایش

 ۵ ۱۰ دقیقه در هفته = ۲۰ درصد افزایش

 بیش ‌از ۱۰ دقیقه = 19درصد افزایش

3-    هفته‌ای ۵ تا ۶ جلسه برای کسب بیشترین نتیجه حرکات را انجام دهید یعنی هر ۵ جلسه­ی تقریباً ۲ دقیقه­‌ای

 ۲ جلسه = ۱۶ درصد افزایش،

۳جلسه = ۱۸ درصد افزایش،

 ۵ جلسه = ۲۰ درصد افزایش،

 ۶ جلسه = ۲۲درصد

ü پس شما می‌توانید روزانه با حتی ۱ دقیقه کشش، انعطاف‌پذیری خودتان را تا ۱۶ درصد افزایش دهید و می‌توانید به ‌مرور برای رسیدن به حداکثر نتیجه پارامترهای مختلف را بهبود ببخشید.

منبع: PMID: 29506306

   

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند