28 اردیبهشت 1402

آیا اگر افراد غیر مبتدی و پیشرفته (باسابقه) پروتئین مصرفی خود را از سطوح بالای استاندارد (۱.۵ گرم بر کیلوگرم) به سطوح بالاتر برسانند عضله بیشتری به دست می‌آورند؟

 آیا اگر افراد غیر مبتدی و پیشرفته (باسابقه) پروتئین مصرفی خود را از سطوح بالای استاندارد (۱.۵ گرم بر کیلوگرم) به سطوح بالاتر برسانند عضله بیشتری به دست می‌آورند؟
سلام آیا بالا بردن پروتئین در افراد با سابقه باعث می شود رشد عضلات در صورتی که در حال حاضر پروتئین بالایی دارند(1.5 گرم بر کیلوگرم)بیشتر شود؟

پاسخ مربی سایت :
0

بله، یک مطالعه‌ای که بر روی زنان ورزشکار باسابقه انجام شد آنها با افزایش پروتئین طی ۸ هفته 2 کیلوگرم عضله بدست آوردند.

در این مطالعه بر روی زنان پیشرفته انجام شد که برای نشان‌ دادن سطوح حرفه‌ای خود،میبایست ۱.۵ برابر وزن خودشان حرکت «ددلیفت»اجراکنند.

 هنگامی‌که ورزشکاران خانم تحقیق را شروع کردند حدوداً 1.5گرم بر کیلوگرم پروتئین مصرف می‌کردند که نزدیک به سطوح استاندارد برای حداکثر رساندن عضله سازی است یعنی یک خانم ۶۰ کیلوگرمی ۹۰ گرم در روز پروتئین مصرف می‌کرده بعد از شروع آزمایش پروتئین خود را به ۲.۵ گرم بر کیلوگرم در روز رساندند یعنی همان فرد ۶۰ کیلوگرمی حال ۱۵۰ گرم پروتئین در روز مصرف می‌کرد.

بعد از اتمام ۸ هفته افراد بیش ‌از ۲ کیلوگرم عضله به‌ طور میانگین به دست آوردند.

با وجود اینکه این تحقیق محدودیت‌هایی دارد مثل اینکه سطح آب بدن اندازه‌گیری نشد یعنی شاید وزن بدست آمده صرفاً عضله نبود و به‌ خاطر آب بوده چرا که می‌تواند هرچیزی جز چربی باشد، با این ‌وجود حتی اگر مقداری از عدد بدست آمده عضله نباشد همچنان عضله زیادی بدست آورده‌اند که قابل‌ توجه است.

نکته دیگر این است که تنها پارامتری که تغییر داده شد پروتئین دریافتی بود (نه کربوهیدرات و نه چربی)

بنابر تجربه، افزایش پروتئین دریافتی حتی اگر در ابتداء سطوح بالا باشد، باعث ایجاد تغییرات مثبت در فیزیک بدن خواهد شد (افزایش عضله، کاهش چربی)

نکته مهم دیگر این است که تمام افراد حاضر در تحقیق که پروتئین را افزایش دادند، عضله به دست آوردند یعنی حتی این اتفاق به‌ صورت موردی و خاص نبوده و هم از مزایای آن بهره‌مند شدند.

البته باید توجه کنید این مطالعه و اعداد آن برای خانم ها صدق می کند و در آقایان، توده ی عضلانی بیشتری بدست می آید.

منبع: PMID/29405780/

   

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند