27 اردیبهشت 1402

تاثیر خوردن پروتئین برای ورزشکاران استقامتی و هوازی

تاثیر خوردن پروتئین برای ورزشکاران استقامتی و هوازی
سلام به استادهای با علم فیت و تن میخواستم بدونم اگر حین تمرین پروتئین مصرف کنم توان و عملکردم بهتر میشه یا خیر؟

پاسخ مربی سایت :
0

خیر، طبق مطالعات زیادی مصرف پروتئین حین یا بعد از تمرین استقامتی باعث نمی‌شود که عملکرد ورزشی شما بهبود پیدا کند؛ اما مزایای دیگری دارد.

مطالعات زیادی نشان می‌دهد (منابع) که وقتی ورزشکاران استقامتی مانند دوندگان یا دوچرخه سواران حین یا بعد از تمرین هوازی، پروتئین مصرف می‌کنند عملکرد یا نتایج آن‌ها تغییر نمی‌کند.

اما معدود تحقیقاتی که نتایج مثبتی در بهبود عملکرد یا مصرف پروتئین گزارش می‌کنند از این تست ضعیف برای ارزیابی عملکرد استفاده کرده‌اند.

پس استفاده کردن پروتئین بعد از تمرین (یا حین آن) برای یک ورزشکار استقامتی چه مزیتی دارد؟ برای بهبود (کاهش) آسیب عضلانی یا درد عضلانی

در واقع تک‌تک مطالعات گزارش کرده‌اند که اضافه کردن پروتئین به کربوهیدرات هم آسیب عضلانی و هم درد عضلانی را در ساعات و روزهای بعد تمرین بهبود می‌بخشد.(البته مطالعاتی خلاف این موضوع هم بوده است)

اما آیا در طول زمان می‌تواند عملکرد را بهبود بخشد؟ اگر ورزشکاران استقامتی با مصرف پروتئین، بتوانند آسیب و درد عضلانی را کاهش دهند. منطقی است که بتوانند تمرینات با کیفیت‌تری داشته باشند که این موضوع با گذشت زمان می‌تواند عملکرد را بهبود بخشد ولی نکته این است که لازم نیست حین تمرین باشد و در زماان های مختلف میتوان پروتئین روزانه را دریافت کرد که بهترین حالت 4 وعده است که میتواند یکی از آنها نزدیک تمرین باشد(قبل یا بعد یا حتی هنگام تمرین)

پس ورزشکاران استقامتی نیز برای اجرای تمرینات با کیفیت­ تر، پروتئین را در اولویت‌های اصلی قرار دهند.

ورزشکاران استقامتی چند گرم پروتئین باید مصرف کنند؟ سازمان‌های آکادمیک مانند NSCA ، ASCM ، ISSN ، توصیه میکنند ورزشکاران استقامتی کار بین  ۱.۲ تا ۲ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن مصرف کنند

منابع: PMID/19478335,PMID/18708686,PMID/16888461,/PMID/19997018

   

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند