29 اردیبهشت 1402

آیا سیگار رشد عضلات را کاهش می‌دهد؟

 آیا سیگار رشد عضلات را کاهش می‌دهد؟
سلام به اعضای تیم فیت و تن شما که همه چیز رو بررسی میکنید راجع به تاثیر کشیدن سیگار بر عضله سازی هم مطلب بذارید

پاسخ مربی سایت :
1

اگر منظور از این سؤال سرعت رشد یا سنتز پروتئین عضلانی بعد از تمرینات با وزنه است، از آنجا که آزمایشی در این زمینه انجام نشده یا ما اطلاع نداریم جواب دقیقش را هم نمی‌دانیم اما به ‌طورکلی یک نحقیق نشان داد افراد سیگاری و غیر ورزشکار که مدت زیادی سیگار می‌کشند، سنتز یا ساخت پروتئین عضلانی کمتری دارند.

 

تقریباً می‌توان گفت تمام تحقیقات به‌طور یکسان می‌گویند، سیگار خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و انواع سرطان را افزایش می‌دهد و سیگار کشیدن ریسک بسیاری از بیماری ها را بالا می برد؛ اما در مورد عضلات چطور؟ آسیا سیگار کشیدن رشد عضلات را نیز کاهش می دهد؟  بیایید تا یک تحقیق را بررسی کنیم

 

تحقیق:

تاثیر سیگار کشیدن بر رشد عضلات

 

این تحقیق که بر روی ۱۶ مرد و زن انجام شد که ۸ نفر سیگاری بود و ۸ نفر غیرسیگاری، محققان افراد سیگاری را از بین کسانی انتخاب کردند که اولا مدت بسیار زیادی سیگار می کشیدند (بیش از 20 سال) و همچنین مقداار بسیار زیادی را نیز در هر روز می کشیدند (بیش از 20 نخ در روز) 

 

وقتی سنتز یا ساخت پروتئین در این افراد به نسبت افراد غیر سیگاری انجام شد، همانطور که در عکس زیر می بینید افراد سیگاری ۳۷ درصد سنتز پروتئین عضلانی کمتری داشتند.

 

عضلات ما در تعادل بین ساخت پروتئین و تجزیه پروتئین قرار دارد یعنی در زمان هایی که شما غذای پروتئینی مانند گوشت میخورید یا ورزش بدنسازی انجام می دهید سنتز پروتئین افزایش پیدا می کند و در زمان های گرسنگی یا ورزش های پر شدت هوازی تجزیه پروتئین افزایش پیدا می کند حال اگر سنتز یا ساخت زیاد شود تجزیه ثابت بماند عضله رشد می‌کند یا تجزیه زیاد شود و سنتز ثابت بماند عضله کوچک می‌شود  کمتر شدن سنتز پروتئین عضلانی یعنی کوچک‌تر شدن عضلات.

 

 

 

 

همچنین بررسی‌ها نشان داد که چندین ژن که تجزیه عضلانی را افزایش می‌دهند در افراد بسیاری سیگاری بیشتر بودند.

 

اینکه سیگار چگونه سنتز پروتئین در عضلات را مختل می‌کند کامل معلوم نیست، اما یک توضیح احتمالی وجود دارد که سیگار کشیدن مزمن و طولانی جریان خون عضلانی را کاهش می‌دهد و مواد مغذی کمتری به عضله می‌رساند.

 

همچنان برخی سوالات ممکن است پیش بیاید که سعی میکنیم به آن ها نیز پاسخ دهیم:

 

 

آیا سیگار کشیدن بعد از تمرینات بدنسازی رشد عضلات را کم می کند؟

 

اگر به تحقیقی که آن را بررسی کردیم دقت کرده باشید نه تمرین بدنسازی وجود داشت نه پروتکلی که افراد را بعد از تمرین مورد آزمایش با سیگار قرار دهد و از آنجا که همچین تحقیقی به دلیل غیر اخلاقی بودن بعید است که انجام شده باشد یا انجام شود؛ نمی توان قطعی به این سوال پاسخ داد.

 

اما می توان بر اساس تحقیقات دیگر و همین تحقیق پیش بینی هایی داشت:

 

اولین نکته ی بسیار مهمی که وجود دارد این است که نتایج این مطالعه مربوط به افراد با شرایط گفته‌ شده است(یعنی 20 سال مصرف حدودا 20 نخ سیگار) در مورد افراد ورزشکار به‌ خصوص ورزشکارانی که تمرینات با وزنه انجام میدهند به احتمال خیلی بالایی همچنان سنتز  یا ساخت پروتئین عضله بسیار بالا خواهد بود و عضلات تقریبا یکسان رشد خواهند کرد و یا مقدار کمی کمتر خواهد بود.

 

چرا که این تحقیق نشان داد افرادی که 20 سال روزی 20 نخ سیگار می کشیدند 37 درصد سنتز پروتئین کمتری داشتند اما بعد از یک تمرین بدنسازی همراه با مصرف پروتئین،  سنتز پروتئین تا 72 ساعت 300 درصد یا حتی بیشتر افزایش پیدا می کند حال بعید است که یک نخ سیگار بعد تمرین بتواند آن را تا حد زیادی کاهش دهد.

 

اما به ‌احتمال زیاد این سنتز کمی کمتر از حالت ایده‌آل است و قطعا بهتر است از مصرف سیگار پرهیز کنید ولی بدان معنا نیست رشد عضلات شما خیلی تحت تاثیر قرار میگیرد از طرفی هم نباید فراموش کنید تنها موضوع رشد عضلات نیست حتی اگر رشد عضلات کم نشود، سیگار کشیدن با بسیاری از بیماری ها و سرطان ها ارتباط بسیار بالایی دارد

 

 

منبع: PMID: 17609255

   

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند