29 اردیبهشت 1402

آیا سیگار رشد عضلات را کاهش می‌دهد؟

 آیا سیگار رشد عضلات را کاهش می‌دهد؟
سلام به اعضای تیم فیت و تن شما که همه چیز رو بررسی میکنید راجع به تاثیر کشیدن سیگار بر عضله سازی هم مطلب بذارید

پاسخ مربی سایت :
0

اگر منظور از این سؤال سرعت رشد یا سنتز پروتئین عضلانی بعد از تمرینات با وزنه است، از آنجا که آزمایشی در این زمینه انجام نشده یا ما اطلاع نداریم جواب دقیقش را هم نمی‌دانیم اما به ‌طورکلی تحقیق نشان داد افراد سیگاری و غیر ورزشکار که مدت زیادی از سیگار می‌کشند، سنتز یا ساخت پروتئین عضلانی کمتری دارند.

تقریباً می‌توان گفت تمام تحقیقات به‌طور یکسان می‌گویند، سیگار خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و انواع سرطان را افزایش می‌دهد، اما سوال این است آیا سیگار کشیدن برای عضلات نیز مضیر هستند؟

این تحقیق که بر روی ۱۶ مرد و زن انجام شد که ۸ نفر سیگاری بود و ۸ نفر غیرسیگاری، افراد سیگاری میزان بسیار بالایی سیگار می‌کشیدند روزی ۲۰ نخ سیگار در ۲۰ سال اخیر

وقتی سنتز یا ساخت پروتئین در این افراد به نسبت افراد غیر سیگاری انجام شد، افراد سیگاری ۳۷ درصد سنتز پروتئین عضلانی کمتری داشتند (عضلات ما در تعادل بین ساخت پروتئین و تجزیه پروتئین قرار دارد یعنی اگر سنتز زیاد شود تجزیه ثابت بماند عضله رشد می‌کند یا تجزیه زیاد شود و سنتز ثابت بماند عضله کوچک می‌شود) کمتر شدن سنتز پروتئین عضلانی یعنی کوچک‌تر شدن عضلات.

همچنین بررسی‌ها نشان داد که چندین ژن که تجزیه عضلانی را افزایش می‌دهند در افراد بسیاری سیگاری بیشتر بودند.

اینکه سیگار چگونه سنتز پروتئین در عضلات را مختل می‌کند کامل معلوم نیست، اما یک توضیح احتمالی وجود دارد که سیگار کشیدن مزمن و طولانی جریان خون عضلانی را کاهش می‌دهد و مواد مغذی کمتری به عضله می‌رساند

نکته بسیار مهم این است که نتایج این مطالعه مربوط به افراد با شرایط گفته‌ شده است(یعنی 20 سال مصرف حدودا 20 نخ سیگار) در مورد افراد ورزشکار به‌ خصوص ورزشکارانی که تمرینات با وزنه انجام میدهند دقیق اطلاع نداریم اما به احتمال ۹۹ درصد همچنان سنتز پروتئین عضله بسیار بالا خواهد بود.

اما به ‌احتمال زیاد این سنتز کمی کمتر از حالت ایده‌آل است که یعنی شما با همان اندازه قبلی می‌توانید عضله بسازید فقط با سرعت کمی کمتر.

منبع: PMID: 17609255

   

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند