29 اردیبهشت 1402

آیا مصرف قهوه باعث کم آبی بدن می‌شود؟

 آیا مصرف قهوه باعث کم آبی بدن می‌شود؟
سلام و وقت بخیر آیا این موضوع درسته که مصرف قهوه باعث کم آبی بدن می شود؟

پاسخ مربی سایت :
0

خیر، طبق مطالعه‌ای که به جواب این سؤال پرداخت، مصرف ۴ فنجان قهوه (۲۰۰-۴۵۰ میلی گرم کافئین) باعث کم‌آبی بدن نشد.

 

با وجود اینکه یک اعتقاد قدیمی بر اثرات کم آب کننده ی قهوه وجود دارد و حتی برخی متخصصان نیز آن را تکرار می کنند اما ما در فیت و تن فقط بر اساس تحقیقات علمی صحبت میکنیم  استناد می کنیم پس بیایید تا در ادامه تحقیقات را بررسی کنیم.

 

آیا کافئین منجر به کم آبی می شود؟

 

 

حفظ تعادل مایعات برای حفظ زندگی انسان ضروری است. و مصرف آب، از دست دادن مایعات با متعادل می‌کند و توصیه‌های مختلفی برای مصرف آب وجود دارد از ۱.۵ لیتر تا ۳.۷ لیتر (که موضوع سوال نیست)

 

مطالعات بسیار زیادی درمورد اثر ادرار آوری و درنتیجه کم‌آبی بدن هم با کافئین جداگانه هم با قهوه شده ‌است به ‌طور خلاصه می‌توان گفت درمورد کافئین جداگانه نتایج بدین صورت بود :

 

 دوزهای زیر ۵۰۰ میلی گرم روزانه (عدد بسیار زیادی برای تمام افراد است که افراد بسیار کمی از مکمل این میزان کافئین را دریافت می کنند) تأثیری بر آب بدن ندارد ولی دوز بالاتر ( ۶۲۴ میلی‌گرم) در یک تحقیق باعث کاهش ۲.۷ درصدی آب بدن و به ‌طورکلی افزایش ۴۱ درصدی ادرار شد.

 

اما درمورد قهوه چطور؟

 

آیا قهوه باعث کم آبی بدن می شود؟

 

 

این تحقیق به سوال بالا پاسخ می‌دهد در این تحقیق که بر روی ۵۲ نفر در دو مرحله با فاصله چند روز انجام شد؛ محققان بعد از هر بار، میزان آب بدن افراد را اندازه‌گیری کردند.

 

  • شرکت‌کنندگان یکبار ۴ فنجان قهوه (۲۰۰ میلی‌گرم کافئین) مصرف کردند.

  •  بار دیگر ۴ فنجان آب (برای مشاهده‌ تغییرات نسبت ‌به مصرف قهوه)

 

 همانطور که در تصویر زیر می بینید پس ‌از اتمام آزمایش نتایج نشان داد، هیچ تفاوتی بین مصرف قهوه و آب در وضع هیدراسیون و میزان آب بدن وجود نداشت.

 

 

 

 

نکته مهم دیگر این است که این مطالعه برای افرادی است که قبل ‌از تحقیق در زندگی شخصیشان مقداری کافئین مصرف می‌کردند پس اگر شما کافئین مصرف نمی‌کردید دوزهای ۲۰۰ میلی گرم می‌تواند در ابتدا باعث دفع آب و کمی آب شود. اما با توجه به میزان مصرف قهوه و کافئین در ایران این مطالعه برای اکثر گروه‌ها صدق می‌کند همچنین دوزهای بالاتر قهوه همچنان می‌تواند برای اکثر افراد ادرار آور و اثر کم آبی داشته باشد.

 

 

چه مقدار قهوه از منابع مختلف می توانیم مصرف کنیم تا باعث کم آبی بدن نشود؟

 

همانطور که گفتیم مصرف 200 میلی گرم کافئین از قهوه می تواند اثرات کم آبی بدن داشته باشد حال این معادل چه میزان قهوه های مختلف است:

 

  • قهوه های معمول با دستگاه های خانگی و مختلف، محدوده ی خیلی متغیری از کافئین را شامل می شوند از 90 میلی گرم تا 330 میلی گرم در یک فنجان 250 میلی لیتری

    اگر ما فرض کنیم 250 میلی لیترش حدودا 150 میلی گرم کافئین دارد، شما می توانید تقریبا 2 لیوان قهوه در روز مصرف کنید.

  • اسپرسو نیز بر اساس نحوه ی تهیه ی آن،  محدوده ی متفاتی از کافئین را شامل می شود، از 50 تا 150 میلی گرم در 30 میلی گرم از آن

    اگر ما مقدار متوسط آن را حساب کنیم حدودا 100 میلی گرم کافئین در 30 میلی گرم از آن وجود دارد، شما میتوانید تقریبا 60 میلی لیتر از آن استفاده کنید.

 

 

 

 

منبع: به دلیل رعایت نشدن حق کپی رایت منابع گذاشته نمی شود، اما تمام مطالب گفته شده بر اساس تحقیقات معتبر و علمی است که فیت و تنی های علاقه مند میتونند درخواست کنند و برایشان تحقیقات را ارسال میکنیم.

   

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند