01 خرداد 1402

آیا کتوژنیک برای رشد عضلانی مفید است؟

 آیا کتوژنیک برای رشد عضلانی مفید است؟
خسته نباشید می خواستم بدونم با کتوژنیک میتوان رشد عضلانی داشت؟

پاسخ مربی سایت :
0

خیر، همانطور که قبلا اثر کتوژنیک بر توده ی بدون چربی و همچنین تاثیر آن در افراد بدنساز حرفه ای بررسی کردیم و نتیجه گیری کردیم که کتوژنیک نمیتواند برای افزایش توده ی بدون چربی بهینه باشد.

 

 مطالعات زیادی نشان داده‌اند که رژیم کتوژنیک در کنار کاهش چربی باعث کاهش توده ی بدون چربی می‌شود و این بخاطر کسری کالری بیشتری است که طی رژیم کتوژنیک رخ می‌دهد این اتفاق حتی اگر هدف افزایش کالری دریافتی باشد رخ می‌دهد چرا که سیری ایجاد شده طی رژیم مانع دریافت کالری مازاد می‌شود (کالری که شما بیشتر از کالری نگهداری دریافت می‌کنید و کالری نگهداری کالری است که شما با آن نه وزن کم می‌کنید نه زیاد)

 

در شرایط کسری کالری (کالری کمتر از کالری نگهداری) رشد عضلات ذاتاً به خطر می‌افتد که این موضوع در تحقیقی نشان داده شد که کاهش قابل ‌توجهی در سنتز یا ساخت پروتئین در عضلات (فرایندی که باعث رشد عضلات می شود) در طول کسری کالری ۲۰ درصد باوجود دریافت پروتئین ۱٫۵ گرم بر کیلوگرم ایجاد شد یعنی در شرایط کسری کالری رژیم کاهش وزن شما عملاً رشد عضلات نخواهید داشت (جزء حالات خاص)

 

این بار برای پاسخ به این سوال به سراغ مطالعه ای دیگری می رویم که از ابعاد دیگری به رشد عضلات حین رژیم کتوژنیک پرداخته است:

 

 

 

 

مطالعه:

تاثیر رژیم کتوژنیک در دوران حجم

 

در مطالعه‌ای که بر روی افراد باسابقه­ ی تمرین انجام ‌شده آنها به دو گروه  کتوژنیک و رژیم دیگر (نرمال) تقسیم شدند نتایج نشان داد علی‌رغم کاهش قابل ‌توجه توده چربی در گروهی کتوژنیک ( ۱٫۱ کیلوگرم) در توده بدون چربی نیز کاهش داشت (۳. کیلوگرم) در حالی‌ که گروه دیگر با رژیم نرمال مقدار کمتری کاهش چربی داشت (۴. کیلوگرم) ولی مقدار قابل ‌توجهی نیز توده­ ی بدون چربی (عضله، آب و... ) را افزایش داد (۱.۳ کیلوگرم)

 

نکته ­ی  قابل ‌توجه این است که به افراد گفته ‌شده بود کالری مازاد دریافت کنید اما افزایش سیری در کتوژنیک باعث شده بود که افراد نتوانند کالری مورد نیاز را دریافت کنند و در کسری کالری قرار گرفتند و این از کاهش وزن و چربی آن‌ها قابل‌ تشخیص است یعنی حتی اگر با رژیم کتوژنیک بخواهید که کالری مازاد دریافت کنید (در کنار پروتئین کافی) این کار به ‌سختی رخ می‌دهد و نمی‌توانید رشد عضلاتتان را بهینه کنید.

 

مطالعه دوم:

آیا کتوژنیک در دوران حجم مناسب است؟

 

در مطالعه دیگری که بر روی پاورلیفترهای متوسط تا پیشرفته انجام شد آن‌ها به‌ دلخواه تحت رژیم کتوژنیک یا یک رژیم دیگر قرار گرفتند و مانند مطالعه قبلی به آن‌ها گفته نمی‌شد چقدر و چه غذایی باید بخورند فقط گروه کتوژنیک باید محدودیت کربوهیدرات داشت (کمتر از ۵۰ گرم) مطابق با مطالعه‌ قبلی گروه کتو علاوه‌بر کاهش وزن و چربی، توده بدون چربی را نیز کاهش دادند و این در حالتی است که پروتئین بالا و کافی ۱٫۶ گرم بر کیلوگرم را دریافت می‌کردند.

 

البته مطالعاتی هستند که نشان داده‌اند که افراد با رژیم کتوژنیک توانستند توده­ ی بدون چربی یا به‌ طور خاص عضلات را حفظ کنند و یا بعضاً افزایش دهند که به احتمال بسیار بالایی نتایج آن‌ها دقیق نیست و در حد ابهام است .

 

همچنان نکته‌ای که باید توجه کنید این است که دریافت کالری به ‌صورت ناخودآگاه باشد نه با کنترل کردن یعنی اگر شما به اجبار کالری زیادی دریافت کنید (علی‌رغم میلتان بخورید) و پروتئین کافی هم داشته باشید می‌توانید به این هدف برسید ولی

 

  1.  اولاً کار سخت و طاقت‌ فرسایی است
  2. دوماً دیدیم که مطالعات نشان دادند به دلیل سیری بیشتر، افراد نمی‌توانند کالری کافی دریافت کنند (مگر اجبار باشد)

 

پس به‌ عنوان نتیجه‌گیری، رژیم کتوژنیک برای رشد عضلات و یا بعضاً نگهداری عضلات مناسب نیست.

 

منابع:  به دلیل رعایت نشدن حق کپی رایت منابع گذاشته نمی شود، اما تمام مطالب گفته شده بر اساس تحقیقات معتبر و علمی است که فیت و تنی های علاقه مند میتونند درخواست کنند و برایشان تحقیقات را ارسال میکنیم.

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند