برنامه تمرینی بدنسازی
12 مهر 1402

پول اور(پلاور) هالتر دست باز 

پول اور(پلاور) هالتر دست باز 
 • عضله هدف
 • نام لاتین

  Barbell Pullover

 • سطح تجربه مبتدی
 • عضله دوم درگیر لت یا زیربغل
 • اجرای حرکت با : هالتر
 • نوع انجام کشیدن

نگاه کلی حرکت پول اور(پلاور) هالتر دست باز 

 

احتمالا اگر کمی تجربه ی باشگاه رفتن یا تمرین کردن داشته باشید نام حرکت پول اور(پلاور) را شنیده اید یا کسی را در باشگاه دیده اید که دمبل یا هالتری را درحالی که پشت خود را روی نیمکت قرار داده پشت سر میبرد و تا بالای سینه میاورد، حرکت پلاور یک حرکت سنتی است که به خصوص قدیمی ها شدیدا به آن اعتقاد دارند و یکی از تنوعات آن قطعا در برنامه ی تمرینی آن ها وجود دارد.

با این وجود اغلب افراد حتی در مورد عضله ی هدف در حرکت پول اور(پلاور) اشتباه میکنند و به دلیل نداشتن دانش بیومکانیک آن را در یک دامنه ی حرکتی اشتباه انجام میدهند، اکثر افراد تصور میکنند این حرکت برای عضله ی لت است در حالی که اشتباه میکنند، عضله ی هدف این حرکت عضله ی سینه ای بزرگ است و مثدار کمی هم لت ها درگیر هستند و به عنوان کمکی فعالیت میکنند.

حرکت پول اور(پلاور) میتواند کاربردهای ورزشی مختلفی هم داشته باشد و در فعالیت های زیادی کمک کننده است به عنوان مثلل در بسکتبال هنگام ریباند کردن توپ یا در والیبال هنگام اسپک زدن و در فوتبال موقع پرتاب توپ و ...

با تمام این تفاسیر حرکت پول اور(پلاور) را نمیتوان یک حرکت بهینه برای عضله سازی هم در سینه و هم در عضله ی لت به حساب آورد، چرا که قطعا حرکات و تمرینات مناسب تری برای هر دو گروه عضلانی وجود دارد اما اگر قصد تنوع در تمرینات خود دارید میتوانید از این حرکت استفاده کنید.

حرکت پول اور(پلاور) انواع مختلفی دارد که با ابزار های مختلف مانند دمبل، هالتر دستگاهها، سیم کش وکش مقاومتی قابل اجراست و هر کدام مزیت های خاص خود را دارد و در شرایطی میتواند استفاده شود.

اگر میخواهید با تمام این حرکات با توضیحات آشنا شوید، ما در فیت و تن همه ی آنها را آماده کرده ایم.

 

همانطور که گفتیم حرکات پول اور(پلاور) تنوعات بسیاری دارد که هر کدام در شرایط مختلف میتواند کمک کننده و موثر باشند و ویزگی های خاص خودشان را دارند به عنوان مثال در مورد حرکت پول اور(پلاور) هالتر دست باز قبل از هر چیزی باید گفت این حرکت عضلات سینه ای بزرگ را هدف قرار میدهد و همچنین عضله ی لت یا زیر بغل نیز تا حدودی درگیر است و فعالیت میکند.

این حرکت را میتوان یک حرکت تک مفصله در نظر گرفت که عضله ی سینه ای بزرگ را هدف قرار میدهد، اگر مقاله ی حرکات تک مفصله ی ما را مطالعه کرده باشید میدانید که برای به حداکثر رساندن رشد عضلات در کنار حرکات چند مفصله، حرکات تک مفصله نیز ضروری است، پس با وجود ضعف هایی که حرکت پلاور هالتر دارد میتواند بخشی از برنامه ی تمرینی سینه ی شما باشد.

مسئله ی بعدی اجرای با هالتر و دست باز است اولا که با هالتر شما کنترل بهتری میتوانید روی وزنه داشته باشید و این افزایش ثبات باعث میشود بتوانید حرکت را با وزنه های سنگین تری اجرا کنید و از طرف اجرای دست باز وضعیت آرنج های شما را تغییر میدهد به گونه ای که درگیری عضلات لت بیش از حالت نرمال میشود.

نهایتا تجربه نشان داده است علی رغم عدم تاثیر مستقیم خیلی زیاد تنوع و تغییرات کوچک بر رشد عضلات(طبق تحقیقات) ، تنوع در اجرای حرکات مشابه میتواند خستگی ذهنی را در افراد از بین ببرد و انگیزه ی بیشتری برای اجرای تمرین به آنها میدهد و این حرکت نیز یک تنوع در حرکات پول اور است. 

 

نحوه اجرای حرکت پول اور(پلاور) هالتر دست باز 

 

علاوه بر گیف آموزش برای اینکه کامل درک کنید چگونه حرکت اجرا میشود توضیحات زیر میتواند به شما مرحله به مرحله کمک کند:

 

 1. یک نیمکت  و یک هالتر با وزن مناسب آماده کنید
 2. به نیمکت تکیه دهید و هالتر را روی پا قرار دهید(میتوانید از کسی بخواهید دمبل را به شما بدهد)
 3. باسن را از روی زمین بلند کنید طوری که یک شیب صاف از سر تا باسن به وجود بیاید
 4. هالتر را بالای سینه ببرید و دست را صاف کنید
 5. عرض دست ها در گرفتن هالتر باید کمی بیشتر از عرض شانه باشد
 6. حال بدون شکستن آرنج با داخل دادن نفس دست را تا انتها عقب ببرید
 7. یک ثانیه مکث کنید
 8. با بیرون دادن نفس دمبل را بالای سینه بیاورید و زاویه آرنج را حفظ کنید
 9. یک ثانیه مکث کنید
 10. همین روند را تا انتهای ست تکرار کنید 

  

نکات حرکت پول اور(پلاور) هالتر دست باز 

 

 1. جهت آرنج میتواند تا حد زیادی فشار بر روی عضلات را تعیین کند، اگر جهت آرنج به سمت بیرون و طرفین باشد عضله ی لت یا زیر بغل تا حد زیادی درگیر میشود و اگر به سمت جلو و داخل باشد عضلات سینه تا حد زیادی درگیر میشود.
 2. دست ها را حین حرکت کاملا صاف نگه دارید و از باز و بسته کردن آرنج حین حرکت خودداری کنید، باز و بسته کردن آرنج باهث میشود حرکت تا حد زیادی به عضلات پشت بازو فشار وارد کند و عضله ی اصلی کمتر درگیر شود.
 3. حرکت را تا بالای سینه انجام دهید آوردن وزنه به زیر سینه ها فشار بیشتری وارد نمیکند و تنها تنش را از روی عضله بر میدارد.
 4. حرکت را با پایین تنه ی خود انجام ندهید و از بالا و پایین کردن باسن خودداری کنید
 5. سر و گردن خود را در وضعیت خنثی نگه دارید و به مستقیم خود نگاه کنید تا فشار مضعافبه گردن وارد نشود.
 6. حرکت را با دامنه ی کامل اجرا کنید یعنی موقع پایین رفتن دست را تا نتها ببرید و موقع بالا آمدن تا بالای سینه بیایید تا عضلات کاملا منقبض شوند.
 7. وزنه را سعی کنید حتما مناسب با سطحتان انتخاب کنید قبل از اینکه به سراغ وزنه های سنگین بروید ابتدا با وزنه های سبک تر و تعداد بیشتر تکنیک را خوب یاد بگیرید.
 8. وزنه را طوری انتخاب کنید که  تکرار آخر هر ست کاملا چالش برانگیز باشد یا اگر با وزنه های سبک تمرین میکنید سعی کنید کمی تکرار بیشتری انجام دهید تا بتوانید محرک کافی برای رشد را ایجاد کنید.
 9. برای ایجاد تنش کافی برای رشد عضلات، بین هر ست به خوبی استراحت کنید و از پشت سر هم زدن ست ها بپرهیزید
 10. قسمت پایین رفتن را به طور کنترل شده انجام دهید و هرگز به صورت انفجاری وزنه را رها نکنید اگر رشد حداکثری عضلات را میخواهید باید هر دو مسیر بالا و پایین آمدن را با کنترل و استفاده از عضلات هدف اجرا کنید.
 11. در هر دو قسمت بالا و پایین حرکت یک ثانیه مکث کنید و عضلات را کامل منقبض کنید  و بکشید.
 12. تکنیک تنفس را رعایت کنید، هنگام پایین رفتن عمل دم را انجام دهید و هنگام بالا آمدن بازدم کنید.
 13. سعی کنید حین اجرای حرکت با تمرکز بر عضله ی هدف یک ارتباط خوب ذهن و عضله ایجاد کنید همچنین میتوانید بر روی تکنیک انجام حرکتی یعنی بالا رفتن و پایین آمدن تمرکز کنید که میتواند بسیار موثر باشد.

 

چه عضلاتی در حرکت Dumbbell Pullover On Stability Ball فعالیت می کند؟

 

 • هدف اصلی:عضله سینه ای بزرگ بخش جناغی

 

 • عضلات کمکی یا سینرژیست:  لت یا زیر بغل، عضله ی گرد بزرگ(Teres Major)، عضله سینه ای مینور، عضله لوزی یا رومبوئید(Rhomboids)، عضله ی بالا برنده ی  کتف (Levator Scapula)، سر بلند عضله ی سه سر یا پشت بازو، دلتوئید خلفی یا سرشانه پشتی
 • عضلات تثبیتت کننده: عضله ی سه سر یا پشت بازو، عضله سینه ای بزرگ بخش ترقوه ای، خم کننده های مچ دست(ساعد)، دلتوئید قدامی

 

عضلات فعال در حرکت پول اور(پلاور) هالتر دست باز 

پول اور(پلاور) هالتر دست باز