برنامه تمرینی بدنسازی
22 شهریور 1402

نشر خوابیده دمبل روی نیمکت تک دست

نشر خوابیده دمبل روی نیمکت تک دست
 • عضله هدف
 • نام لاتین

  Dumbbell Lying One-Arm Rear Lateral Raise

 • سطح تجربه مبتدی
 • عضله دوم درگیر رومبوئید، ذوزنقه
 • اجرای حرکت با : دمبل
 • نوع انجام کشیدن

نگاه کلی حرکت نشر خوابیده دمبل روی نیمکت تک دست

 

حرکات نشر جانب یا جلو، یک تمرین تک مفصله است که به طور خاص عضلات دلتوئئید یا سرشانه را هدف قرار میدهد و سال های سال است که این تمرین با روش ها و ابزار های مختلف اجرا میشود.

فرقی نمیکنه کجا و در چه شرایطی باشید با استفاده از حداقل امکانات و کمی خلاقیت میتوانید حرکات مبتنی بر نشر را انجام دهید و از مزایای آن بهره مند شوید.

دلتوئید ها یا سرشانه ها از سه بخش دلتوئید قدامی(جلویی)، میانی و خلفی (پشتی) تشکیل شده است و برای همین به آن یک عضله ی سه بعدی نیز گفته میشود؛ این عضله به دلیل ظاهر زیبا و پهن تری که به آقایان میدهد یکی از محبوب ترین عضلات بین آنها است؛ نکته ی جالب اینجاست که شما با حرکات مبتنی بر نشر میتوانید به راحتی هر سه بخش این عضله را به خوبی تمرین دهید و محرکی برای رشد آنها ایجاد کنید.

حرکات نشر یک تمرین عالی برای ایزوله کردن عضلات دلتوئید است که تحقیقات نشان داده برای رشد حداکثری یک عضله در کنار حرکات چند مفصلی حرکات تک مفصله مثل انواع نشر میتواند رشد را بیشتر کند؛ از طرفی حرکت نشر جانی انواع بسیار زیادی دارد که ما در فیت و تن همه ی آنها را برای شما با توضیحات آماده کرده ایم.

حرکت نشر تنوعات بسیاری دارد که هر کدام در شرایط مختلف میتواند کمک کننده و موثر باشند و ویزگی های خاص خودشان را دارند به عنوان مثال حرکت نشر خوابیده دمبل روی نیمکت تک دست، قبل از هر چیزی باید گفت با خم کردن بالا تنه میتوان دلتوئید خلفی یا سرشانه پشتی را هدف قرار داد و به دلیل فرم خوابیده آن به شما ثبات بیشتری برای اجرای حرکت میدهد و این به بهبود تکنیک شما کمک میکند همچنین ثبات بیشتر  به معنای تمرین با وزنه ی سنگین تر است که این میتواند در بلند مدت از طریق افزایش حجم تمرین به شما کمک کند رشد بیشتری داشته باشید.

اجرای تک دست آن به شما اجازه میدهد با تمرکز بیشتری تمرین کنید در نتیجه فرم بهتری نیز داشته باشید.

 

نحوه اجرای حرکت نشر خوابیده دمبل روی نیمکت تک دست

 

علاوه بر گیف آموزش برای اینکه کامل درک کنید چگونه حرکت اجرا میشود توضیحات زیر میتواند به شما مرحله به مرحله کمک کند:

 

 1. یک دمبل با وزن مناسب بردارید.
 2. روی یک نیمکت با ارتفاع مناسب به جلو دراز بکشید.
 3. سینه ها کامله روی نیمکت باشند.
 4. وضعیت گردن خنثی و رو به پایین باشد.
 5. دمبل را طوری بگیرید که کف دست ها به سمت بدن باشد.
 6. آرنج را کمی بشکنید و سعی کنید دست ها را با زاویه ی حدودا 50 تا 70 درجه نسبت به بدن، بالا ببرید.
 7. دست که تا انتها رفت یک ثانیه مکث کنید.
 8. به آرامی دست را پایین ببرید.
 9. همین روند را تا انتهای ست تکرار کنید و سپس دست دیگر را تمرین دهید.

 

نکات و اشتباهات حرکت نشر خوابیده دمبل روی نیمکت تک دست

 

 در این بخش نکات بسیار زیادی آورده ایم که رعایت آنها علاوه بر اینکه از آسیب شما جلوگیری می کند باعث میشود از حرکت بهره ی حداکثری ببرید و رشدتان به حداکثر برسد.

 

 1. برای هدف قرار دادن دلتوئید خلفی، عضله ی هدف در این مدل نشر، زاویه ی دست ها با بدن نباید 90 درجه یا قائمه باشد، زاویه ی صحیح 50 تا 70 درجه است.
 2.  بهتر است آرنج ها کمی شسکته باشند و کاملا صاف نباشند.
 3. در طول حرکت زاویه ی آرنج به هیچ وجه نباید تغییر کند و در کل مسیر بالا رفتن و پایین آمدن باید در یک زاویه انجام شود تغییر زاویه به معنای استفاده از عضلات باز کننده ی آرنج ( مانند جلو بازو) در حین حرکت است که برای هدف قرار دادن دلتوئید ها غیر بهینه است.
 4. حین حرکت به هیچ وجه شانه ها را مانند حرکت شراگ بالا نبرید، یا به عبارت دیگر از عضلات کول(ذوزنقه) استفاده نکنید.
 5. بالا تنه ی شما نباید حین حرکت عقب و جلو شود یا پیچ و تاب بخورد، این تقلب است و برای رشد حداکثری عضلات هدف مناسب نیست.
 6. حرکت را با دامنه ی کامل اجرا کنید یعنی موقع بالا رفتن دست را تا انتها ببرید و موقع پایین آمدن تا جایی که تنش از روی دلتوئید ها بردشته شود پایین بیایید.
 7. وزنه را سعی کنید حتما مناسب با سطحتان انتخاب کنید قبل از اینکه به سراغ وزنه های سنگین بروید ابتدا با وزنه های سبک تر و تعداد بیشتر تکنیک را خوب یاد بگیرید.
 8. وزنه را طوری انتخاب کنید که  تکرار آخر هر ست کاملا چالش برانگیز باشد یا اگر با وزنه های سبک تمرین میکنید سعی کنید کمی تکرار بیشتری انجام دهید تا بتوانید محرک کافی برای رشد را ایجاد کنید.
 9. برای ایجاد تنش کافی برای رشد عضلات، بین هر ست به خوبی استراحت کنید و از پشت سر هم زدن ست ها بپرهیزید
 10. قسمت پایین آمدن را به طور کنترل شده انجام دهید و هرگز به صورت انفجاری پایین نیایید اگر رشد حداکثری عضلات را میخواهید باید هر دو مسیر پایین آمدن و بالا رفتن را با کنترل و استفاده از عضلات هدف اجرا کنید.
 11. در قسمت انتهایی حرکت(در بالا) یک ثانیه مکث کنید و عضلات دلت را کامل منقبض کنید سپس به به حالت اول برگردید.
 12. تکنیک تنفس را رعایت کنید، هنگام پایین آمدن عمل دم را انجام دهید و هنگام بالا رفتن بازدم کنید.
 13. سعی کنید حین اجرای حرکت با تمرکز بر عضله ی هدف یک ارتباط خوب ذهن و عضله ایجاد کنید همچنین میتوانید بر روی تکنیک انجام حرکتی یعنی بالا رفتن و پایین آمدن تمرکز کنید که میتواند بسیار موثر باشد.

 

چه عضلاتی در حرکت  Dumbbell Lying One-Arm Rear Lateral Raise فعالیت می کند؟

 

 • هدف اصلی: دلتوئید خلفی یا سرشانه پشتی

 

 • عضلات کمکی یا سینرژیست: عضله گرد کوچک(Teres Minor)، عضله لوزی یا رومبوئید(Rhomboids)، عضله زیرخاری(Infraspinatus)، عضله ذوزنقه(قسمت بالایی این عضله کول ها میشود)، دلتوئید یا سرشانه جانبی

 

 • عضلات تثبیتت کننده: -

 

عضلات درگیر در حرکت نشر خوابیده دمبل روی نیمکت تک دست

نشر خوابیده دمبل روی نیمکت تک دست