14 مرداد 1402

پرس سرشانه اسمیت پشت سر

پرس سرشانه اسمیت پشت سر
 • عضله هدف
 • نام لاتین

  Smith machine behind the neck press

 • سطح تجربه متوسط
 • عضله دوم درگیر عضله بالاخاری، پشت بازو، ذوزنقه
 • اجرای حرکت با : دستگاه
 • نوع انجام هل دادن

نگاه کلی حرکت پرس سرشانه اسمیت پشت سر

 

حرکت پرس سرشانه اسمیت پشت سر، نوعی از تمرین پرس سرشانه است که شامل استفاده از دستگاه اسمیت به جای وزنه های آزاد است. به طور خاص شانه ها، دلتوئیدها و عضلات سه سر را هدف قرار می دهد.

 

نحوه اجرای حرکت سرشانه اسمیت پشت سر

 

 1. میله دستگاه اسمیت را در ارتفاعی تنظیم کنید که به شما امکان می دهد به راحتی بنشینید و کف پاهای خود را کامل روی زمین قرار دهید. هنگامی که نشسته اید اطمینان حاصل کنید که میله با سرشانه های شما در یک راستا قرار دارد.
 2. پشت شما باید به صندلی تکیه داده شود و پاهایتان باید به اندازه عرض شانه باز باشد.
 3. هالتر را کمی بازتر از عرض شانه بگیرید و کف دست ها نیز رو به جلو باشد. اطمینان حاصل کنید که مچ دستهایتان با ساعد در یک راستا قرار دارد.
 4. هالتر را با روی گیره در بیارید و آن را درست در بالا و پشت شانه های خود ببرید. این موقعیت شروع شماست.
 5. حال حرکت را با پایین آوردن میله به پشت سر به صورت کنترل شده شروع کنید و مطمئن شوید که آرنج های شما به طرفین است. بازوهای شما باید موازی با زمین یا کمی پایین تر باشند.
 6. در انتهای حرکت مکث کوتاهی کنید و کشش را در شانه های خود احساس کنید.
 7. سپس هالتر را به سمت بالا ببرید، برای بالا بردن از عضلات دلتوئید و پشت بازو ها استفاده کنید
 8. همین روند را برای تکرار مورد نظر انجام دهید.

 

توجه به این نکته ضروری است که پرس هالتر پشت سر ممکن است برای همه مناسب نباشد. آوردن هالتر پشت گردن می تواند فشار بیشتری را بر روی شانه ها وارد کند و ممکن است خطر آسیب را افزایش دهد، به خصوص اگر مشکلات قبلی در شانه یا محدودیت حرکت شانه دارید. توصیه می شود با یک متخصص تناسب اندام یا مربی مشورت کنید تا مشخص شود که آیا این تمرین برای شما مناسب است و از فرم مناسب و اقدامات احتیاطی ایمنی اطمینان حاصل کنید.

 

فواید حرکت سرشانه اسمیت پشت سر

 

توجه کنید بیان برخی فواید به این معنی نیست که بقیه حرکات این فواید را ندارند یا اینکه این حرکت لزوما بهترین حرکت ممکن است.

 

 

 • رشد عضلات دلتوئید یا سرشانه:

هدف اصلی حرکت Smith machine behind the neck press، عضلات دلتوئید است. این تمرین به تقویت و توسعه دلتوئیدهای قدامی (جلو)، میانی (جانبی) و خلفی (عقب) کمک می کند و در نتیجه سایز، شکل و حالت شانه را بهبود می بخشد.

 

 • راحتی و ایمنی:

دستگاه اسمیت، باعث می شود یک حرکت محدود و کنترل شده را بتوانید اجرا کنید که می تواند برای افرادی که تازه تمرین با وزنه را شروع کرده اند یا کسانی که ممکن است در وزنه های آزاد مشکل دارند مفید باشد. ویژگی های ایمنی دستگاه، مانند مسیر ثابت میله و محل های قرار دادن هالتر روی دستگاه، می تواند امنیت بیشتری را در طول تمرین ایجاد کند.

 

 • تنوع و تعادل عضلانی:

 حرکت Smith machine behind the neck press، دلتوئید ها را در زاویه متفاوتی در مقایسه با پرس سنتی شانه هدف قرار می دهد. گنجاندن این تمرین در روال خود می تواند به ایجاد تنوع و تضمین رشد متعادل عضلات شانه کمک کند.

 

این حرکت که با کمک دستگاه اسمیت انجام می شود، تمرینی موثر برای رشد عضلات شانه و افزایش ثبات و دامنه حرکتی شانه است، اما به عضلات روتاتور کاف و گردن فشار می آورد که مفاصل شانه شما را تثبیت می کند. به همین دلیل انجام صحیح حرکت مهمتر از بلند کردن وزنه های بسیار سنگین است.

 

چه عضلاتی در حرکت Smith machine behind the neck press  فعالیت می کند؟

هدف اصلی: دلتوئید قدامی یا سرشانه جلویی

عضلات کمکی یا سینرژیست: دلتوئید جانبی یا همان سرشانه کناری، عضله بالا خاری (Supraspinatus muscle) ، عضله سه سر یا پشت بازوها، عضله دندانه ای قدامی (serratus anterior) عضله ذوزنقه(قمست بالایی آن کول ها میشود )

تثبیت کننده: عضله بالا برنده ی کتف (Levator scapulae)

پرس سرشانه اسمیت پشت سر