16 مرداد 1402

پرس سرشانه دستگاه 

 پرس سرشانه دستگاه 
 • عضله هدف
 • نام لاتین

  machine shoulder press

 • سطح تجربه مبتدی
 • عضله دوم درگیر بالاخاری ، پشت بازو
 • اجرای حرکت با : دستگاه
 • نوع انجام هل دادن

نگاه کلی حرکت پرس سرشانه دستگاه 

 

حرکت پرس سرشانه دستگاه یکی از تمرینات موثری است که برای رشد و تقویت عضلات سرشانه یا دلتوئید استفاده می شود. این دستگاه حرکتی هدایت شده را فراهم می کند و به شما امکان می دهد روی فرم مناسب تمرکز کنید و خطر آسیب را کاهش دهید. پرس سرشانه دستگاه را می توان با حالت ها ی مختلف دست انجام داد که به تمرینات دلتوئید شما تنوع می دهد.

 

نحوه اجرای حرکت پرس سرشانه دستگاه

 

موقعیت شروع:  ارتفاع صندلی را طوری تنظیم کنید که در دستگاه راحت باشید. وزنه ای را انتخاب کنید که در تکرار آخر شما را کاملا به چالش بکشد. دست گیره ها را بگیرید، ستون فقرات و سر خود را در یک راستا نگه دارید.

 

فرم: در حالی که عضلات مرکزیتان مثل شکم را درگیر نگه داشته اید، بازدم کنید و و وزنه را بال صاف کردن دست و انقباض سرشانه ها بالا ببرید. به اندازه یک ثانیه در بالا نگه دارید و سپس به آرامی به حالت شروع برگردید.

 

نکته مربی:

 • ·         سعی کنید حرکت را در دامنه ی کامل انجام دهید و از اجرای نیمه ی حرکت جز در شرایط استثنا و اهداف خاص دوری کنید.

 

 • ·         در حین انجام این تمرین در قسمت پایین کمر و گردن خود وضعیت مناسب و راحتی داشته باشید و به آرامی و کنترل شده حرکت کنید.

 

 • ·         دستگاه پرس سرشانه می تواند برای افرادی که مبتدی هستند و قصد انجام حرکت پرس دارند مفید باشد و همچنین می تواند برای افرادی که می خواهند وزنه های سنگین بلند کنند نیز مفید باشد.

 

حالت های مختلف دست در حرکت پرس سرشانه دستگاه

 

حرکت حرکت پرس سرشانه دستگاه را می توان با با حالت های مختلف دست انجام داد. اکثر دستگاه ها دارای 2 وضعیت متفاوت (دور شده یا خنثی یا چکشی) هستند.

 

 1. 1.     در حالت خنثی ، کف دست های شما رو به روی هم هستند.
 2. 2.     در حالت دور شده،  کف دست ها رو به جلو هستند.

سعی کنید از هر دو حالت بر اساس هدفتان استفاده کنید.

 

حرکت پرس سرشانه دستگاه یک تمرین عالی برای تقویت عضلات دلتوئید است، البته باید توجه کنید اگر سابقه درد شانه یا گردن دارید کمی احتیاط کنید.

 

فواید حرکت پرس سرشانه دستگاه

 

توجه کنید بیان برخی فواید به این معنی نیست که بقیه حرکات این فواید را ندارند یا اینکه این حرکت لزوما بهترین حرکت ممکن است.

 

 • رشد عضلات دلتوئید یا سرشانه:

حرکت machine shoulder press به طور اصلی عضلات دلتوئید را هدف قرار می دهد و به تقویت و توسعه این عضله کمک می کند. این می تواند ظاهر زیبایی به عضلات سرشانه ی شما بدهد.

 

 • راحتی و ایمنی:

حرکت machine shoulder press دامنه حرکتی هدایت شده را فراهم می کند و به شما امکان می دهد روی فرم مناسب تمرکز کنید و خطر آسیب را کاهش دهید. در مقایسه با تمرینات وزنه آزاد، به لطف دامنه حرکتی که دستگاه ارائه می دهد، می تواند انتخاب ایده آل تری برای مبتدیان باشد. در حالی که تمرکز این تمرین بر ساخت عضلات سرشانه است، می توانید به طور کلی آن را در تمرینات بالاتنه نیز بگنجانید.

 

باید توجه کرد در حالی که حرکت machine shoulder press فواید زیادی دارد، نباید تنها تمرین در روال تمرین سرشانه شما باشد. اجرای انواع حرکات، از جمله حرکات با وزنه آزاد مانند پرس دمبل یا نشرها، می‌تواند تمرین کامل تری برای عضلات سرشانه ایجاد کند و به جلوگیری از عدم تعادل عضلانی کمک کند .

این حرکت که با کمک دستگاه پرس انجام می شود، تمرینی موثر برای رشد عضلات شانه و افزایش ثبات و دامنه حرکتی شانه است، اما به عضلات روتاتور کاف و گردن فشار می آورد که مفاصل شانه شما را تثبیت می کند. به همین دلیل انجام صحیح حرکت در وهله ی اول مهمتر از بلند کردن وزنه های بسیار سنگین است.

 

چه عضلاتی در حرکت machine shoulder press فعالیت می کند؟

هدف اصلی: دلتوئید قدامی یا سرشانه جلویی

عضلات کمکی یا سینرژیست: دلتوئید جانبی یا همان سرشانه کناری، عضله بالا خاری (Supraspinatus muscle) ، عضله سه سر یا پشت بازوها، عضله دندانه ای قدامی (serratus anterior) ، عضله ذوزنقه

تثبیت کننده: عضله بالا برنده ی کتف (Levator scapulae)، قسمت بالایی عضله ی ذوزنه(همان کول ها)

حرکت پرس سرشانه دستگاه

 پرس سرشانه دستگاه