برنامه تمرینی بدنسازی
29 شهریور 1402

پرس بالا سینه کش مقاومتی ایستاده

پرس بالا سینه کش مقاومتی ایستاده
 • عضله هدف
 • نام لاتین

  Standing Incline Chest Press With Resistance Band

 • سطح تجربه مبتدی
 • عضله دوم درگیر پشت بازو، دلتوئید قدامی
 • اجرای حرکت با : وزن بدن
 • نوع انجام هل دادن

نگاه کلی حرکت پرس بالا سینه کش مقاومتی ایستاده

 

حرکات پرس سینه، یک تمرین چند مفصله ی بسیار محبوب است که عضلات سینه پشت بازوها ، دلتوئید قدامی(سرشانه جلویی) و چند عضله دیگر را هدف قرار میدهد؛ تفاوتی ندارد هدف شما چیست، پاورلیفتر باشید یا بدنساز ، قطعا پرس سینه ها میتوانند به هدف شما کمک کند و باید در برنامه ی تمرینی شما گنجانده شوند. 

برای پاورلیفتر ها در کنار اسکات و ددلیفت جز سه حرکت اصلی، شناخته می شود و به طور کلی رکورد شما در این سه حرکت نشانه ی خوبی از میزان قدرت شماست و برای بدنسازان که هدف عضله سازی دارند حرکات مبتنی بر پرس سینه چندین عضله ی بالا تنه را تمرین و رشد میدهد.

عضلات سینه از دو بخش اصلی ، سینه ای ماژور و سینه ای مینور تشکیل شده است که سینه ای مینور در زیر عضلات سینه قرار دارد و سینه ی ماژور خود از سه قسمت تشکیل شده است ؛ این عضله به دلیل ظاهر زیبا و جذابی که به آقایان میدهد یکی از محبوب ترین عضلات بین آنها است، اگر از آقایان بپرسید که فقط دو عضله را انتخاب کنید برای تمرین کردن انتخاب اصلی بیشتر آنها همیشه بازو و سینه ها خواهد بود، و نکته اینجاست که شما فقط با حرکات مبتنی بر پرس و انتخاب صحیح میتوانید تمام قسمت های عضلات سینه را تمرین و رشد دهید.

حرکات پرس سینه یک تمرین عالی برای هدف قرار عضلات سینه هستند که میتوان گفت برای رشد حداکثری عضلات سینه ضروری هستند؛ از طرفی حرکات مبتنی بر پرس انواع بسیار زیادی دارد که ما در فیت و تن همه ی آنها را برای شما با توضیحات آماده کرده ایم.

همانطور که گفتیم حرکات پرسی تنوعات بسیاری دارد که هر کدام در شرایط مختلف میتواند کمک کننده و موثر باشند و ویزگی های خاص خودشان را دارند به عنوان مثال در مورد حرکت پرس بالا سینه کش مقاومتی ایستاده در ابتدا باید گفت که با اجرای این حرکت عضله سینه ای بزرگ، سر ترقوه ای یا همان بالای سینه مورد هدف قرار میگیرد که به دلیل اجرای با کش و تک دست دامنه ی حرکتی افزایش پیدا میکند که میتواند در رشد عضلات سینه موثر باشد.

از آنجا که تنها با یک کش انجام میشود در شرایطی که شما امکانات ندارید میتوانید از این حرکت استفاده کنید و عضلات خود را تمرین دهید همچنین میتواند به عنوان یک حرکت سوپرست اجرا شود یا به عنوان مکمل در آخر روز تمرین پایین تنه.

 در نهایت باید گفت حالت ایستاده ی آن کمی از ثبات میکاهد که احتمالا فعالیت عضلات کمکی را بیشتر خواهد کرد.

 

نحوه اجرای حرکت پرس بالا سینه کش مقاومتی ایستاده

 

علاوه بر گیف آموزش برای اینکه کامل درک کنید چگونه حرکت اجرا میشود توضیحات زیر میتواند به شما مرحله به مرحله کمک کند:

 

 1. یک کش مقاومتی را از میله در ارتفاع پایین رد کنید و گیر دهید.
 2. دستگیره ها را برداریدو کمی جلو تر بروید تا کش ها کاملا مقاومت کنند.
 3. تیغه های شانه را از پشت جمع کنید.
 4. عضلات مرکزی مانند شکم و باسن را منقبض کنید.
 5. دست را با یک حرکت مورب به سمت جلو و بالا بیاورید.
 6. یک ثانیه مکث کنید.
 7. دست را تاجای ممکن عقب بیاورید.
 8. همین روند را تا انتهای ست تکرار کنید.

نکته: اگر هدف عضلات سینه است، دست نباید از شانه عقب و جلو شود، شانه ها از پشت جمع میشوند و بدون هیچ جلو و عقب رفتنی دست به جلو می آید و صاف میشود و همانگونه عقب میرود.

 

نکات و اشتباهات حرکت پرس بالا سینه کش مقاومتی ایستاده

 

 در این بخش نکات بسیار زیادی آورده ایم که رعایت آنها علاوه بر اینکه از آسیب شما جلوگیری می کند باعث میشود از حرکت بهره ی حداکثری ببرید و رشدتان به حداکثر برسد.

 

 1. دست را به صورت مستقیم جلو نبرید و به صورت مورب و ضربدری به هم نزدیک کنید.
 2. عضلات مرکزی مانند شکم و باسن خود را منقبض کنید.
 3. تیغه های شانه را از پشت به عقب جمع کنید انگار میخواهید سینه را به جلو بدهید.
 4. ساعد و مچ دست باید در یک راستا باشند و مچ دست خود را حین حرکت نشکنید.
 5. حرکت را با دامنه ی کامل اجرا کنید یعنی موقع جلو رفتن دست را تقریبا صاف کنید و موقع عقب آمدن تا جایی که میتوانید عقب بیایید.
 6. از آنجا که با کش تمرین میکنید و تقریبا امکان افزایش مقاومت بیش از یک مقداری وجود ندارد میتوانید برای جبران، تکرار های بیشتری انجام دهید.
 7. برای ایجاد تنش کافی برای رشد عضلات، بین هر ست به خوبی استراحت کنید و از پشت سر هم زدن ست ها بپرهیزید
 8. قسمت عقب رفتن را به طور کنترل شده انجام دهید و هرگز به صورت انفجاری وزنه را رها نکنید اگر رشد حداکثری عضلات را میخواهید باید هر دو مسیر جلو و عقب آمدن را با کنترل و استفاده از عضلات هدف اجرا کنید.
 9. هم در جلو و هم در عقب بعد از هر تکرار لحظه ای مکث کنید و عضلات را کامل منقبض کنید سپس به به حالت اول برگردید.
 10. تکنیک تنفس را رعایت کنید، هنگام عقب آمدن عمل دم را انجام دهید و هنگام جلو رفتن بازدم کنید.
 11. سعی کنید حین اجرای حرکت با تمرکز بر عضله ی هدف یک ارتباط خوب ذهن و عضله ایجاد کنید همچنین میتوانید بر روی تکنیک انجام حرکتی یعنی جلو رفتن و عقب آمدن تمرکز کنید که میتواند بسیار موثر باشد

 

چه عضلاتی در حرکت  Standing Incline Chest Press With Resistance Band فعالیت می کند؟

 

 • هدف اصلی:  عضله سینه ای بزرگ سر ترقوه ای یا همان بالا سینه، 

 

 • عضلات کمکی یا سینرژیست: عضله سینه ای بزرگ، سر جناغی یا همان میان سینه، دلتوئید قدامی یا سرشانه جلویی ، عضله سه سر یا پشت بازوها

 

 • عضلات تثبیتت کننده: دوسر بازویی 

 

 عضلات درگیر در حرکت پرس بالا سینه کش مقاومتی ایستاده

پرس بالا سینه کش مقاومتی ایستاده