برنامه تمرینی بدنسازی
02 اردیبهشت 1402
5
هایپرتروفی یا رشد عضلانی چیست
هایپرتروفی یا رشد عضلانی چیست

 

هایپرتروفی تار عضلانی هایپرپلازی و رشد عضلانی به چه معناست ؟

 

افزایش اندازه عضلات از طریق تمرینات با وزنه یک کلید برای رسیدن به تناسب و زیبایی اندام است. به همین دلیل است که انجام تمرینات با وزنه از محبوبیت و اهمیت بالایی برخوردار است.

در سال ­های اخیر تحقیقات زیادی در مورد تاثیر تمرینات بدنسازی انجام شده و همچنان نیز در حال انجام است که عملا یک انقلابی را در علم بدنسازی قدرت، زیبایی اندام و ... ایجاد کرده است برای همین ما دائما تلاش می­کنیم،با تسلط بر جدیدترین تحقیقات علمی ، راه شما را در رسیدن به اهداف تناسب اندام­تان راحت­تر کنیم.

ادغام مطالعات و بررسی نقاط قوت و ضعف هر مطالعه علاوه بر اینکه زمان زیادی می­برد نیازمند یک دانش پایه و مهارت و تخصص ­هایی در زمینه فیزیولوژی، تغذیه و ... است. ما برای شما تمام این مراحل را ساده کردیم و تمام مراحل تئوری و کاربردی را پله به پله در مقالات مختلف توضیح می­دهیم اما قبل از آن در باکس پایین تمام کلمات و اصطلاحات کلیدی که در مقاله به کار رفته و نیاز به تعریف دارد را به عنوان واژگان و تعاریف برای شما آوردیم که می­توانید قبل از مطالعه یا هنگام مطالعه مقاله به آن رجوع کنید.

عضلانی: عضلات ما از تارهایی تشکیل شده است که تعداد آن در هر عضله بسته به اندازه ­ی آن عضله از چند تار تا چند میلیون تار متفاوت است به تار عضلانی فیبر عضلانی نیز می­گویند.

برای خواندن این مقاله نیاز است که پیش نیاز های زیر را بدانید !! 

فاسیکول:

در هر عضله، دسته ­هایی از تارهای عضلانی وجود دارد که به آن فاسیکول گفته می­شود (در شکل اول در ادامه­ ی مقاله می­توانید تارهای عضلانی و فاسیکول­ ها را مشاهده کنید.) 

تارچه عضلانی یا میوفیبرین:

هر تار عضلانی شامل صدها و هزاران تارچه عضلانی است که به آن میوفیبرین نیز گفته می­شود (شکل اول) 

اکتین و میوزین:

به طور کلی تارچه ­ها از دو رشته­ ی پروتئینی اکتین (رشته نازک) و میوزین (رشته ضخیم) تشکیل شده است که مسئولیت انقباض عضله­ را بر عهده دارند. (شکل اول) 

سارکومر:

سارکومرها واحدهای کوچک و تشکیل دهنده­  تار عضلانی هستند که به صورت پشت سر هم از اکتین و میوزین تشکیل شده­اند.

انواع انقباضات:

 سه نوع انقباض حین تمرین­ های مختلف رخ می­دهند: اکستریک، کاسنتریک و ایزومتریک

اکستریک

 انقباض اکستریک زمانی رخ می­دهد که طول عضله افزایش پیدا کند مانند پایین آوردن دست در حرکت جلو بازو، پایین آمدن در حالت اسکات و ... در این انقباض عضله توانایی اجرای وزنه­ های سنگین ­تری را دارد به طور مثال اگر شما 100 کیلو وزنه را در حرکت پرس سینه بتوانید بالا ببرسید 120 کیلو را می­توانید پایین بیاورید.

کانسنتریک:

 انقباض کانسنتریک زمانی رخ می­دهند که طول عضله با ایجاد کشش، کوتاه شود مانند بالا بردن دست در حرکت جلو بازو یا بلند شدن از حالت اسکات

 

1- هایپرپلازی چیست؟

 

افزایش تعداد تارهای عضلانی که منجر به بزرگ­تر شدن عضلات می­شود را هایپرپلازی می­گویند. مطالعاتی که هایپرپلازی افزایش تعداد تار در عضلات را مشاهده کرده­ اند اغلب بر روی حیوانات بوده است به عنوان مثال در تحقیقی اضافه کردن وزنه به بال یک پرنده باعث شد تعداد تارهای عضلانی آن 27 درصد به نسبت بال دیگر افزایش پیدا کند. با این وجود حتی محققان مطمئن نیستند که این افزایش تعداد تارهای عضلانی یک رویداد مفید است یا یک عارضه جانبی از آسیب شدید عضلانی در هنگام وزنه زدن است.

در انسان هیچ مدرک و تخفیف محکمی وجود ندارد که نشان دهد تمرین با وزنه­ های سنگین باعث افزایش تعداد تارهای عضلانی میشود. در واقع برخی تحقیقات نشان می­دهند که تمرینات قدرتی مانند بدنسازی باعث هایپرپلازی در انسان نمی­شود. در تحقیقی دو گروه از افراد بدنساز حرفه­ ای، متوسط و بدون سابقه تمرینی را بررسی کردند که نتایج نشان داد تعداد تارهای عضلانی در هر سه گروه  یکسان بود که معنایش این است تمرینات با وزنه باعث فزایش تعداد تارهای عضلانی در هر سه گروه نشده بود و منجر به تعداد تارهای عضلانی یا هایپرپلازی در انسان نمی­شود و هایپرپلازی رشد عضلات نقشی ندارد.

رشد عضلانی چیست

 

2- هایپرتروفی چیست؟

 

هایپرتروفی به معنای افزایش در سایز و اندازه بافت ­های عضلانی می­باشد. این افزایش به دلیل مقدار پروتئین در تارهای عضلانی می­ باشد که به دو صورت  افزایش تارها را نشان می­دهند.

1- نظر یا سطح مقطع آن­ها افزایش پیدا می­کند.

2- طول تارها افزایش پیدا می­کند.

افزایش در هر کدام از موارد بالا به عنوان هایپرتروفی یا رشد عضلانی شناخته می­شود و باعث بزرگ­تر شدن حجم عضله می­شود.

ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که وقتی دو سر عضله ثابت است چگونه امکان دارد بر اثر تمرینات با وزنه طول تارهای عضلانی افزایش پیدا کند؟ اما بعد از یک تمرین مقاومتی ممکن است در وسط عضله برآمدگی ایجاد شود و در نهایت طول کل عضله افزایش پیدا می­کند.

 

الف: افزایش طول تار عضلانی

 

مطالعات زیادی وجود دارد که نشان می­دهد که طول فاسیکول عضلات (تعریف در جدول اولیه) بعد از تمرین مقاومتی افزایش پیدا می­کند که این افزایش طول اغلب در افراد مبتدی و که به تازگی تمرین با وزنه را شروع کرده ­اند رخ می­دهد همچنین با تمرینات قدرتی شدید یا تمرینات اکستریک (تعریف در جدول اولیه) افزایش طول تارها بیشتر رخ می­دهد به عنوان مثال در یک تحقیق 35 روزه بر روی مردان و زنان فعال با تمرین تشدید، 99 درصد افزایش طول فاسیکول و تارهای عضلانی مشاهده شد.

 

افزایش قطر تار عضلانی:

 

محققان نشان داده ­اند که قطر تارها یا فیبرهای عضلانی نیز پس از تمرین قدرتی با وزنه افزایش پیدا می­کند در واقع بخش بزرگی از هایپرتروفی یا رشد عضلات بعد از تمرینات بدنسازی به دلیل افزایش قطر تارها اتفاق می­افتد.

 

2 1 هنگام هایپرتروفی یا رشد عضلات چه اتفاقی رخ می­دهد؟

 

همان طور تا اینجا گفتیم ماهیچه ­ها یا عضلات ما از هزاران تار عضلانی تشکیل شده است که افزایش اندازه­ ی کل عضله به دلیل افزایش حجم برخی از عضله هاتعداد زیادی از این تارهای عضلانی راتشکیل می دهند. که این تارهای عضلانی عمدتا به دلیل افزایش قطرشان و همچنین تا حدودی به دلیل افزایش طول­شان افزایش حجم می­دهند.