02 اردیبهشت 1402

آیا تمرین با وزنه‌های سبک‌تر و تکرار بالا باعث کالری سوزی بیشتر (لاغری بیشتر به نسبت تمرین با وزنه های سنگین‌تر و تکرار پایین‌تر می‌شود؟

آیا تمرین با وزنه‌های سبک‌تر و تکرار بالا باعث کالری سوزی بیشتر (لاغری بیشتر  به نسبت تمرین با وزنه های سنگین‌تر و تکرار پایین‌تر می‌شود؟
سلام من شنیدم و تصور هم میکنم اگر با وزنه های سبک تمرین کنم کالری بیشتری میسوزانم و این باعث میشود کاهش وزن بیشتری داشته باشم، این موضوع درسته؟

پاسخ مربی سایت :
1

خیر، طبق تحقیقات متعددی که در قسمت منابع آورده شده، تمرین کردن با وزنه‌های سبک‌تر و تکرار بیشتر یعنی کاهش دادن شدت باعث نمی‌شود کالری بیشتری بسوزانید یا چربی بیشتری از دست بدهید. 

 برخی از افراد به تمرینات با وزنه خود به ‌عنوان یک جلسه کالری سوزی نگاه می‌کنند با وجود اینکه تمرینات با وزنه کالری زیادی می‌سوزاند اما نباید با رویکرد سوزاندن کالری هرچه بیشتر به تمرینات با وزنه ­ی خود نگاه کنید. 

در برخی از تحقیقات رویکرد تمرین با وزنه ­ی سبک و تکرار بالاتر باعث شد چند کالری بیشتری بسوزاند اما این چند کالری بسیار ناچیز بود و تأثیر بر چربی سوزی در بلند مدت ندارد به‌ عنوان مثال محقق یکی از مطالعات بیان می‌کند: «هیچ تفاوتی بین کالری سوزانده شده با تمرینات وزنه سبک و تکرار بالا با تمرین با وزنه سنگین و تکرار پایین وجود نداشت، تا وقتی‌که تعداد ست‌ها برابر باشد تمرینات به ناتوانی برسد فرقی بین وزنه‌های سبک و سنگین در کل کالری سوزانده شده وجود ندارد»

اما توصیه ما این است که به تمرینات با وزنه­ ی خود به چشم به کالری سوزی نگاه نکنید هر چند که همزمان این کار را نیز انجام می‌دهد ولی به ‌طور کلی این ۳ رویکرد را دنبال کنید. 

 ۱-تمرینات با وزنه را به عنوان ساختن توده عضلانی در دوران افزایش وزن و نگهداری عضلات در دوران کاهش وزن که برای زیبایی و سلامت اندام بسیار مهم هستند در برنامه ی خود بگنجانید

 ۲-برای ایجاد کسری کالری، تمرکزتان را روی رژیم غذایی بگذارید (پیشنهاد ما ۲۰-۲۵ درصد کالری کمتر، مقدار بسیار مناسبی است) 

3 -و نهایتاً برای سوزاندن کالری بیشتر تمرینات هوازی را دنبال کنید (پیاده‌روی، دویدن با شدت کم، دویدن با شدت زیاد، تمرینات اینتروال با شدت بالا یا هیت)

 منابع: (PMID/2T182368/, PMID/11932584/,PMID/22122530/,PMID/31710635)

   

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند