27 اردیبهشت 1402

پروتئین با کیفیت بالا و پایین چه تفاوتی دارد؟ آیا فقط باید پروتئین با کیفیت بالا مصرف کرد؟

پروتئین با کیفیت بالا و پایین چه تفاوتی دارد؟ آیا فقط باید پروتئین با کیفیت بالا مصرف کرد؟
سلام آیا منابع پروتئینی کیفیت پایین برای عضله سازی و سلامت مناسب نیستند؟ و اصلا چه تفاوتی دارند؟ ممنون از سایت خوبتون

پاسخ مربی سایت :
0

خیر، با وجود اینکه کمی عجیب است اما صرفاً نباید پروتئین با کیفیت بالا مصرف کرد.

اما پروتئین باکیفیت و بی‌کیفیت چیست؟ پروتئین‌ها از ۲۰ اسیدآمینه تشکیل‌ شده‌اند که ۱۱ تا از این اسیدآمینو‌ها به اسیدآمینه­ ی غیرضروری و ۹ تای آن به اسیدآمینه ­ی ضروری شناخته می‌شود.

آمینو اسیدهای غیرضروری را بدن ما می‌تواند بسازد اما آمینو اسیدهای ضروری را باید از طریق غذاهای پروتئینی دریافت کنیم که دلیل نام‌گذاری آن‌ها نیز این موضوع است.

حال پروتئین‌های با کیفیت بالا مواد غذایی هستند که مقدار کافی از آمینو اسیدهای ضروری را دارا می‌باشند. منابع پروتئین حیوانی مانند گوشت، مرغ، تخم‌مرغ، ماهی، شیر، با کیفیت بالا می‌باشند چرا که تمام اسید آمینه هارا در خودشان دارند.

اما پروتئین با کیفیت پایین، یک یا چند اسیدآمینه ضروری را ندارند، غذاهای با کیفیت پایین شامل منابع پروتئین گیاهی، حبوبات، آجیل و… می‌باشند.

 

همانطور ‌که بارها تأکید کرده‌ایم برای حداکثر رسانی رشد عضلات باید پروتئین بالا (۱.۶ تا ۲.2 گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن، یعنی اگر 80 کیلوگرم هستید بین 128 تا 176 گرم روزانه) دریافت کنید. آیا این پروتئین باید تنها از منابع با کیفیت باشد تا در شمارش پروتئین روزانه محاسبه شود؟؟

فرض کنید شما یک ساندویچ مرغ مصرف می‌کنید. ۲۰ گرم پروتئین مرغ (با کیفیت بالا) و 5 گرم نیز نان و مواد داخل آن نیز پروتئین دارد (با کیفیت پایین)، حال شما ۲۰ گرم پروتئین دریافت کرده‌اید یا ۲۵ گرم؟

قطعاً ۲۵ گرم، چرا که عضلات و بدن ما به تمام آمینواسیدها (ضروری و غیرضروری) نیاز دارد.

توجه کنید که عضلات ما تمام ۲۰ آمینواسید را دارا می‌باشد یعنی هم ضروری و هم غیرضروری؛ پس منابع پروتئینی بی‌کیفیت بی‌مصرف نیستند و می‌توان آنها را مانند آمینواسیدهای ضروری در عضلات استفاده کرد.

به عنوان توصیه نهایی، سعی کنید پروتئین مورد نیاز خود را از منابع با کیفیت بالا (پروتئین حیوانی) دریافت کنید ولی در صورت خوردن پروتئین گیاهی و یا انواع دیگر ، آن‌ها را نیز محاسبه کنید.

منابع:PMID/15235331/ PMID/1469931/

   

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند