03 اردیبهشت 1402

چه تفاوتی بین تمرینات مقاومتی (با وزنه) و تمرینات استقامتی (مثل دویدن و دوچرخه) در عضله سازی وجود دارد؟

چه تفاوتی بین تمرینات مقاومتی (با وزنه) و تمرینات استقامتی (مثل دویدن و دوچرخه) در عضله سازی وجود دارد؟
سلام، عرض ادب من سوالم اینه آیا ورزش های استفامتی هم به اندازه ی تمرینات بدنسازی میتواند عضلات را رشد دهد؟

پاسخ مربی سایت :
1

 به‌ طورکلی طبق تحقیقات زیادی که در قسمت منابع آورده شده، تمرینات مقاومتی بهترین ورزش برای ساخت عضله است و به تمرینات هوازی نباید به چشم عضله‌سازی نگاه کرد.

 بیایید یک تحقیق را برای درک تفاوت این دو بررسی کنیم، در یک مطالعه که بر روی مردان مبتدی و بدون سابقه تمرین انجام شد، آن‌ها را به دو گروه تقسیم کرد:

 گروه اول: تمرین مقاومتی شامل، پرس پا، پشت‌پا (همسترینگ) ، جلو پا، ۳ تا ۵ ست در هر جلسه و ۳ بار در هفته تمرین کردند و هر ست را تا ناتوانی تمرین کردند.

 گروه دوم: تمرین استقامتی دوچرخه، ۳ بار در هفته، ۱ جلسه با شدت کم، ۱ جلسه با شدت متوسط، ۱ جلسه شدت بالا و هر جلسه 45 دقیقه انجام دادند.

 در پایان پژوهش (۱۰ هفته) رشد عضلات ران دو گروه تمرین با وزنه ۱۱% بود و گروه تمرین استقامتی: 2.7% درصد بود که این افزایش تقریباً معنی‌دار نبود.

 نتایج این تحقیق و تحقیقات دیگر این است که برای ساخت توده عضلانی بهترین ورزش، تمرینات با وزنه است

البته برخی مطالعات افزایش توده عضلانی با تمرینات استقامتی را نشان می‌دهد اما این بیشتر در افراد بدون تحرک و بدون سابقه تمرینی است که به ‌تازگی تمرینات استقامتی را شروع کرده‌اند.

 به ‌طورکلی تمرینات هوازی یک ابزار برای کمک به کاهش چربی (کسری کالری) در کنار رژیم غذایی است و نباید از آن برای عضله سازی استفاده کرد، همچنین اگر قصد رسیدن به درصد چربی خیلی پایین را داشته باشید، تمرینات استقامتی و هوازی در کنار کسری کالری با رژیم و تمرینات با وزنه یک ابزار خوب و کاربردی است.

 منبع:

 (PMID/222665/) ، PMID/15616847/ ، PMID/1075104

   

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند