05 خرداد 1402

برای عضلات جلو بازو (دوسر) "سیم‌کش (کابل)" بهتر است یا "هالتر"؟

برای عضلات جلو بازو (دوسر)  "سیم‌کش (کابل)"  بهتر است یا "هالتر"؟
سلام فیتو تن عزیز میخواستم بدونم برای اینکه رشد عضلاتم بیشتر بشه دستگاه سیم کش بهتره یا هالتر؟

پاسخ مربی سایت :
0

ü خیر طبق مطالعه‌ای که در ادامه به ‌طور کامل بررسی می‌کنیم و به تفاوت حرکت جلو بازو سیم کش و جلو بازو با هالتر پرداخته است، هیچ تفاوتی در میان رشد عضلات با هر یک از این ابزارها وجود نداشت

ü اغلب در بین افراد و درون باشگاه‌ها مانند بسیاری از اطلاعات غلط دیگر رایج است که حرکت جلو بازو با سیم‌کش بهتر از جلو بازو با هالتر یا دمبل است چرا که سیم‌کش کشش در بالای حرکت ایجاد می‌کند که باعث انقباض بیشتر و در نتیجه رشد بیشتر می‌شود اما هنگام اجرای حرکات با وزنه‌های آزاد مانند هالتر در قسمت بالایی حرکت فشار از روی عضلات جلو بازو برداشته می‌شود، این موارد درست است و سیم‌کشی‌ها دستگاه‌ها می‌تواند فشار یکسانی در تمام نقاط اجرای حرکت جلو بازو ایجاد کنند ولی آیا این موضوع باعث رشد بیشتر جلو بازوها می‌شود؟ بیایید تا مطالعه‌ای که به این سوال پاسخ می‌دهد را بررسی کنیم.

ü این مطالعه بر روی ۳۵ مرد و زن مبتدی به مدت ۱۰ هفته انجام شد که آنها را به دو گروه تقسیم کرد:

 یک گروه حرکت جلو بازولاری را با هالتر اجرا می‌کرد و

گروه دیگر این حرکت را با سیم‌کش (همان‌طوری‌که در عکس می‌بینید)

 همچنین شرکت‌کنندگان در کنار این حرکت تمرینات دیگری برای کل بدن انجام می‌دادند که تمام حرکات جز جلو بازو لاری یکسان بود شرکت‌کنندگان در مجموع ۹ ست در هفته این حرکت را اجرا کردند (یک گروه با سیم‌کش یک گروه هالتر) 

ü نتایج چگونه بود؟ با وجود استدلال‌هایی که برای برتری حرکت جلو بازو با سیم‌کش وجود داشت اما نتایج تحقیق نشان داد که هیچ تفاوت معناداری در اثر رشد عضلات جلوبازو با سیم کش و طناب بین دو گروه وجود نداشت (همان‌طوری‌که در عکس می‌بینید. )

ü پس نتایج این مطالعه نشان می‌دهد تا وقتی عوامل اصلی و دیگر مانند شدت کافی را رعایت می‌کنید برای عضله جلو بازو، تنش (فشار) حداکثری در بالا یا پایین حرکت احتمالاً اهمیتی ندارد و بین سیم‌کش و هالتر که یکی در  قسمت بالایی و دیگری در قسمت پایینی تنش بیشتری ایجاد می‌کند تفاوتی وجود ندارد.

ü پس اگر بخواهیم در این مورد برای عضلات جلو بازوی شما توصیه­ی عملی داشته باشیم باید بگوییم که: سعی کنید چه با سیم کش و چه با هالتر یا دمبل، دامنه کامل حرکت را انجام دهید ولی باید بدانید که تنش بیشتر در قسمت بالای حرکت تأثیری بر رشد جلو بازوهای شما ندارد و همچنین مطالعات جدیدتر می‌گویند که رشد جلو بازوها با انجام قسمت ابتدای حرکت بیشتر از انجام کامل حرکت بوده ‌است پس اگر شما سطح بالایی دارید بهتر است برخی مواقع حرکات را تا انتها اجرا نکنید و قسمت انتهایی حرکت را حذف کنید

ü اما یک سوال نیز ممکن است باقی بماند، ما قبلاً برای عضله چهار سر (ران) گفتیم که تنش و فشار بیشتر در قسمت‌های انتهایی و ابتدایی می‌تواند رشد عضلات را بیشتر کند ولی درمورد جلو بازوها خلاف آن را گفتیم؟

 اول اینکه عضلات و وظایف آن‌ها با یکدیگر کمی متفاوت است نمی‌توان صرفاً یک دلیل را برای همه عضلات به کار برد

دوماً دلیل کمی تخصصی وجود دارد که دانستن آنها کاربردی ندارد ولی ما یک اشاره‌ای به آن می‌کنیم (می‌توانید مطالعه نکنید) عضلات چهار سر، همانطور که پیداست از چهار قسمت تشکیل شده ‌است و سه قسمت آن تنها از یک مفصل یعنی زانو عبور می‌کند که این به آن‌ها امکان می‌دهد که تحت کششی قرار گیرند که می‌تواند رشد آن‌ها را بیشتر کند.

 

 

منابع: doi.org/10.3390/ijerph17165859

DOI: 10.1519/JSC.0b013e31823a3b15

   

صحبت ها و ادعاها و فرضیات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی باشد و دارای رفرنس معتبر، برای همین ما برای تمام گفته ها و نوشته هایمان منبع معتبر داریم و "افراد" "مدرک و درجه ی تحصیلی" حتی "کتاب ها" منبع علمی نیستند